View Single Post
  #21  
Vechi 09.11.2009, 20:56:02
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, Ghemis, duhovnicul ii va da cel mai bun sfat.
Dar asta daca ajunge acolo.. sfaturile au fost date aici de altii care au cautat si ei, la randul lor, in alte religii pana s-au lamurit ca doar ortodoxia este viata.
El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie.
Poate ma insel, dar greu ajunge la duhovnic cineva care nu are credinta..
Cunosc si eu pe cineva care sufera si, exact ca si Razvan, spunea "simt ca innebunesc".. Dar nu ar merge la biserica deoarece se gandeste: "eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc! (Ca nu poate intelege omul lumesc ca Hristos ii vorbeste prin duhovnic.)
Asa ca si cartile pot fi bune..
Razvan trecand prin atatea experiente vrajmasul ia incalcit atat de mult mintea ca numai duhovnicul il poate scapa,pe urma sa se apuce de citit.Chiar de citesti o carte ortodoxa,vrajmasul i-ti poate suci mintea si sa interpretezi eronat ceea ce scrie,Deci trebuie sa primeasca un ajutor de sus si asta se primeste dupa spovedanie,mintea se limpezeste,vrajmasul nu te mai tulbura,iar harul Duhului Sfant isi face lucrarea.
Reply With Quote