Subiect: O mica poveste
View Single Post
  #4  
Vechi 11.11.2009, 00:09:54
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zburatorul Vezi mesajul
Sambata aceasta ma duceam si eu la lucru dupa ce am stat pe banca sa citesc un ziar pe care il aveam in dublu exemplar la mine,fiind o publicatie gratuita luata de la un magazin din apropiere.Am trecut pe langa un grup de tigani mai in varsta fara sa ii privesc ,iar unul din ei mi-a cerut un ziar...i-am dat un exemplar,iar un altul dorea si el dar i-am spus ca e singurul pe care-l mai am si ca poate gasi la magazinul din apropiere. Nu are legatura cu ghicitul dar o incercare a fost din partea lor,iar dorinta mea a fost aceea de a le da peste nas ca indraznesc sa ia toata mana dupa ce un om le da un deget,dar in constiinta mea am aflat si o urma de mandrie,desi acela era nesimtit prin indrazneala,tot am simtit o mica dezamagire din atitudinea mea ca l-am refuzat.Asta este ortodoxia,subtila...daca traim in cele mari sa nu uitam nici de implinirea celor mici,ca toate sunt de folos.
Ce spui tu este perfect adevarat: "daca traim in cele mari sa nu uitam nici de implinirea celor mici", iar ceea ce ai patit tu este oarecum stndard pentru ei. Totusi, cred ca n-ar trebui sa te mahnesti, si asta din doua motive: mai intai pentru ca, si daca au profitat de tine, pana la urma cu ce? cu un pliant gratuit, pe care oricum il rasfoisesi? Si mai apoi, tu le-ai vorbit, i-ai observat, n-au mai fost "invizibili" pentru ceilalti, au interactionat cu tine, omul nascut roman alb, educat... Ce puteau sa faca cu pliantul? Eu cred ca nimic. Dar oare puteau sa mearga la magazin sa-l ceara, la fel de usor ca si tine? Eu cred ca nu. Ai vazut vreodata cum se schimba expresia fetei vanzatoarei cand in magazin intra o tiganca?
Reply With Quote