Subiect: Despre smerenie
View Single Post
  #6  
Vechi 27.09.2010, 19:23:56
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite , si faptul ca realizezi ca esti la inceput , e semn bun , e semn de smerenie , caci si si recunoasterea neputintelor noastre e vitala in infrangerea mandriei ! E semn bun Rodica , dar sa nu iei cuvintele mele ca lauda , caci aprecierea venita de la cel de langa tine e foarte periculoasa si perfida ! Parerea mea ca lauda de sine si lauda ( aprecierea ) venita de la semeni , intuneca mintea in timp si nimic bun nu sporeste ! Mai buna o palma ce te trezeste , decat o lauda ce te orbeste ! ( o zicala facuta de mine acum . . . aiurea , dar dupa ceva experienta ) . Iaca cum eu m-am mandrit , "invatandu-te" pe tine ! Fratilor , mandria naste slava desarta , mandria ucide totul in jurul ei , si de smerenie nu vom avea parte in vecii vecilor , decat teoretic , iar cu teorie , din pacate , nu ne vom mantui ! ! !
Stiu, e un pacat foarte mare pe care l-am constientizat la mine, pe care mereu l-am marturisit si pe care tot il mai fac.

Mai buna o palma ce te trezeste , decat o lauda ce te orbeste !-imi pare o vorba inteleapta.Mai primim si palme, dar nu le vedem nu le simtim- din cauza mandriei.
Si iar ma intorc-"Doamne, sa nu fii prea aspru cu mine!"
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote