Subiect: De ce nevointa?
View Single Post
  #8  
Vechi 14.10.2011, 15:55:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mantuirea nu inseamna depersonalizare ci inseamna sa urmezi sfaturile lui Dumnezeu Iisus Hristos.
Si voia noastra e creata de Dumnezeu,e buna.
Exista uneori voi care sunt rele,da asta vine daca omul e pacatos,are anumite voi pacatoase,deci de pacat trebuie sa scape omul,iar nu sa isi distruga mintea sau vointa.
A vedea procesul de mantuire ca "jertfa" e ceva care nu prea e de la crestin ortodoxie ci e inovatie mai noua,de cand cu absurditatile de l-au inselat dracii pe Anselm de Canterbury sa le zica sau cu "dogma" de a fost nascocita prin Imperiul Bizantin - Imperiul Roman de Rasarit (pe la anii 1000) ,care zice ca Dumnezeu Iisus Hristos isi aduce ca jertfa firea umana si o primeste ca Dumnezeu aceasta jertfa.
Se poate citi la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul despre intruparea lui Dumnezeu Iisus Hristos,Dumnezeu Iisus Hristos si-a creat din trupul Maicii Domnului fire umana cu minte (ratacirea care zicea ca firea umana a lui Dumnezeu Iisus Hristos nu are minte se numea apolinarism http://orthodoxwiki.org/Apollinarianism) si cu voie naturala (ratacirea care zicea ca Dumnezeu Iisus Hristos nu are voie se numea monotelism http://orthodoxwiki.org/Monothelitism).
Nu sunt doua persoane,ci o singura persoana,Dumnezeu Cuvantul intrupat.

Noi suntem persoane diferite de Dumnezeu da nici la noi mantuirea nu inseamna depersonalizare.
Sfintii daca faceau asa multe rugaciuni etc faceau asa pentru ca asa doreau,asa vroiau,nu era o "lupta" pentru ei,se duceau in pustie ca asa doreau sa faca,nu fortati de ceva.
Daca eu sunt rau si vreau rele,nu din cauza ca voia sau persoana mea sunt rea vreau astea ci pentru ca am pacatuit si am stricat firea mea ba m-am si obisnuit cu pacatul si mai stiu eu ce.

Dumnezeu i-a creat pe oameni sa fie liberi.
Zice Sfantul Ioan Damaschinul:
"Nu este virtute ceea ce se face prin forță."
Din cate mi se pare,la slujba de tundere in monahism se intreaba daca cel care vine acolo vine de bunavoie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.10.2011 at 16:09:18.
Reply With Quote