View Single Post
  #26  
Vechi 27.06.2010, 19:37:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu
Ce ritualuri?
DA, Dumnezeu e pretutindeni! Dar, spune tu, unde te simti mai apropiat de Dumnezeu decat in Casa Lui care este Sfanta Biserica?

Pe derost obligatoriu ca si crestin ortodox trebuie sa stii rugaciunile: "Imparate Ceresc", Preasfanta Treime" "Tatal nostru"- adica rugaciunile incepatoare, apoi Crezul, Psalmul 50, Psalmul 142(daca vrei), "Cuvine-se cu
adevarat", "Aparatoare Doamna".

Lupta cu gandurile de unul singur e foarte grea de aceea te sfatuiesc sa alegi un duhovnic si sa faci o spovedanie sincera si completa!
Reply With Quote