View Single Post
  #29  
Vechi 28.06.2010, 21:40:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pe mine m-a 'scapat' de ganduri hulitoare par. Ciprian de la man. Sihastria

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
1. Nu te mai obosi in van cu gandurile pozitive, nu faci decat sa te tensionezi suplimentar. Asta se cheama ritual de neutralizare si nu vei face decat sa tot adaugi si sa "stingi" hula cu gand pozitiv si tot asa ad infinitum :) Deci, valea cu gandurile pozitive.

2. Ti-am spus sa incepi sa te aduni si sa te rogi organizat, si acasa, fara legatura cu gandurile acelea: le ignori si citesti mai departe rugaciunea, Dumnezeu stie ce e cu "parazitii" care-ti chinuie gandirea, lasa-i in seama Lui.

Incearca sa duci o viata psihica si de rugaciune normala, fara excese si "ritualuri de neutralizare" a hulelor.

3. Bagatelizeaza-le. Sunt fleacuri. Sunt paraziti care se hranesc din fix atentia pe care le-o acorzi, nu din altceva. Toata importanta lor este fix aceea pe care tu le-o acorzi.

4. - Asta sa faci: O strategie buna contra lor e sa te duci anume in Biserica, in drum spre sau de la serviciu. Iti iei frica in brate, rabzi gandurile si intri si stai acolo pana cand aceste ganduri trec (pentru ca vor trece) si te surprinzi ca te relaxezi si incepi sa te uiti la picturi, la icoane, la ce e scris etc.

Important este ca tu sa inveti din experienta ca poti fi in Biserica si fara acele ganduri, ca poti avea contact cu ea si fara sa fii anxios si tensionat si chinuit de ganduri. Poate doare la inceput si o sa ti se para imposibil, dar asta e cea mai buna solutie: sa te duci singur in gura lupului si sa rabzi pana cand vor trece si incepi sa te bucuri de experienta. Nu te mai framanta, nu te mai obosi, nu te mai analiza. Nu zic sa fii calm, ca poate nu vei fi la inceput. Dar asa ne-calm si agitat cum esti, ca si cum te-ai duce la taiere, du-te si rabda.

Du-te acolo si stai pana trec gandurile si te linistesti. Si daca a doua zi trecand pe langa o biserica simti din nou teama ca ar putea sa apara, cu atat mai mult expune-te, du-te inauntru, lasa-le-n amar de ganduri pozitive, lasa-ti carnea roasa de pe tine de gandurile de hula si ramai tot asa, pana cand incepi sa te gandesti la alte lucruri.

Creierul tau astfel nu o sa mai asocieze experienta bisericii cu gandurile de hula, ci cu starea de bine, de descoperire, de privire, citire si ascultare (e o experienta completa), miros, sunet, tot.
La mine nu a 'functzionat' respectiva 'retzeta', si nici un fel de 'retzeta' sau vreun alt 'ritual de neutralizare a hulelor', caci pe mine gandurile hulitoare ma atacau si mai abitir, mai ales cand ma aflam in vreo biserica, in timpul slujbelor, cand ma rugam, sau cand priveam sfintele icoane, picturile, sau chiar si in timpul spovedaniei si impartasaniei!... si se continuau apoi si acasa, in stare de trezie ori in somn prin vise spurcate si cosmaruri oribile etc. Dar la mine pb a fost mai grea, fiindca eu am umblat pe la multe ghicitoare si vrajitoare, si m-am lepadat de credintza mea crestin-ortodoxa (si implicit de Sf. Botez primit in pruncie), fara ca macar sa-mi dau seama!... si mi se luase harul primit la Botez, apoi am trait iadul, pt. o vreme destul de indelungata, din pacate (si inca sunt in 'recuperari', in procesul de vindecare, care a inceput cu spovedanie generala si primirea din nou a Mirungerii, participarea la f. multe slujbe ale bisericii crestin-ortodoxe, la Sf. Liturghii, masluri, dezlegari, si citit rugaciuni acasa etc). In sfarsit, nu mai intru in alte detalii plictisitoare, ci mentionez doar faptul ca am scapat de astfel de ganduri extrem de chinuitoare si agonizante (si de care altfel nu puteam scapa cu nici un chip, la oricati preoti si biserici fusesem etc), numai dupa ce am ajuns la par. Ciprian Gradinaru, de la man. Sihastria, parinte care iarasi m-a spovedit, mi-a citit niste rugaciuni de dezlegare si mi-a dat un canon de post, rugaciuni (acatiste si 'Paraclisul Maicii Domnului', si rugaciuni catre Maica Domnului, in gr-al) si cateva metanii etc (pe termen mai lung), m-a sfatuit sa mai particip in continuare la slujbe de Sf. Liturghii, masluri si dezlegari, sa citesc unele carti crestin-ortodoxe (din cele ale par. Ilie Cleopa, din Sf. Evanghelie si altele), sa ma spovedesc macar in cele 4 posturi s.a.m.d.
Reply With Quote