Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #17  
Vechi 09.10.2012, 12:54:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Oricum nu noua, aici, ni se cuvine sa vorbim despre asta si MAI ALES nu "celorlalti", neortodocsi, li se cuvine sa vorbeasca....nu te mai interseaza nimic in jurul tau, decat mantuirea lumii, nu judecarea ei.
Bine, Mosh-Neagu... Noi putem sa nu mai vorbim. Vom tacea, insa problema va ramane. Caci, la fe de periculoasa ca mandria de a te simti intotdeauna vrednic, este falsa smerenie, care te face sa te simti mereu suficient de nevrednic incat sa nu te impartasesti niciodata cu Hristos. Si la fel de periculoasa este cufundarea intr-un misticism exagerat, care ne hraneste artificial sentimentele si ne face sa nu mai vedem clar realitatea ca suntem de fapt departe de Dumnezeu.

Si chiar vorbim pentru ca ne intereseaza mantuirea lumii, nu judecarea ei. Pe de alta parte, Biserica trebuie sa fie pregatita in permanenta ca sa fie judecata, daca tot sustine ca este lumina lumii. Caci atunci cand lumina se stinge, oamenii striga. iar cand e prea puternica, de asemenea. Si daca o mica observatie te lezeaza si nu o poti suporta, caci o percepi ca o judecata, ce te vei face la adevarata si cumplita judecata?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote