View Single Post
  #45  
Vechi 07.01.2013, 23:31:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Asta, în esență, este ca și cum ar susține cineva că practica de a dezgropa mortul după șapte ani este creștină. Sau deschiderea Cărții de către preoți.
Dansul a vorbit cu un somalez si un pakistanez. Daca vorbea cu un turc si un libanez, afla altceva. Sunt diferente mari intre culturi, chiar daca, teoretic, cu totii sunt musulmani. Nu se poate generaliza si spune "eu va spun adevarul despre Islam" doar pentru ca auzi ce spune un om, ci mergi la surse si verifici daca aceea e intr-adevar invatatura islamica sau e doar interpretarea particulara a acelui om.

Legat de apostazie, la ora actuala ea este pedepsita doar in cateva tari (vreo 4), in restul statelor cu populatie majoritar musulmana legea e seculara, cum e la noi, nu se pedepseste. Nu intamplator cei doi fosti musulmani au fost amenintati de conationali. Sa nu uitam ca ei provin din tari unde apostazia se pedepseste cu moartea.

Citat:
Daniel_Ortodox:Ioana, cam întuneric e în poza ta de profil. Dar oare în suflețelul tău ce-o fi? Nu cumva ești musulmancă și nu vrei să știm noi? Sau vrei să devii în viitorul apropiat musulmancă? Îmi doresc să greșesc și să mă înșel. (...)
Citat:
Te-ai supărat că te-am numit obraznică? Ești cu adevărat obraznică și nici rușine nu ai și poți deveni și săracă și poți muri în sărăcie.
Poza de la profil e propunerea din 1940 pentru Catedrala Mantuirii Neamului.
Obraznicia mea paleste in fata malitiei d-voastra, parinte.
Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea intelepciune!


Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 23:48:59.