View Single Post
  #29  
Vechi 14.02.2013, 00:35:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu cred ca voi nu stiti despre ce vorbiti in toata afacerea asta.

1. Maica Domnului s-a arata in muntele Athos mai multor calugari si a spus asa: "catolicii sunt dusmanii mei si ai Fiului Meu".
Este un sfant din Athos care a vazut asta.

Toti calugarii din Athos stiu asta si stiu foarte foarte foarte clar care este pozitia REALA a Maicii Domnului fata de subiectul asta.

2. Sa nu incurcam borcanele.
Crestinii catolici au mare evlavie la Maica Domnului. Pentru evlavia lor sunt miluiti de ea.

DAR.
Teologii catolici, care cunosc adevarul si teologia ortodoxa si cea catolica, sunt cu adevarat dusmani ai adevarului.

3. In vecii vecilor Maica Domnului nu se va face partasa cu "catolicismul" pentru a huli si denatura Ortodoxia.

Ori spunem ca Ortodoxia este adevarul, ori ne lepadam de ea.
Nu poate Maica Domnului sa fie cu doua fete, sa vina la ortodocsi si sa-l slaveasca pe Fiul ei, si apoi sa mearga la catolici si sa vorbeasca despre "consacrare".

4. Problema majora a catolicilor
Catolicii cred ca sunt frati de sange cu ortodocsii. In ciuda diferentelor care sunt, totusi si in ei curge acelasi sange ca si in noi.

ESTE O PARERE PERSONALA, care o argumentez prin faptul ca ei totusi tin cele 7 sinoade ecumenice, fundamentale pentru invatatura corecta.
Iar purcederea Duhului Sfant si de la Fiul nu este o dogma care sa schimbe fiinta si natura sfintei Treimi. Este gresita, dar nu denatureaza natura lui Dumnezeu.


Haideti sa masuram putin lucrurile cum sunt ele. Au si lucruri gresite, dar totusi sunt din acelasi sange cu noi.
Catolicii sunt ca fiul ratacit, care dupa capul lui si-a luat partea de avere si a plecat la desfranare. Cand o sa ajunga la capatul distrugerii personale, se va intoarce la Hristos si la fratele bun, Ortodoxia.
Dar cand va face asta, va fi plin de rusine si de pacate.


4. Fatima este o inselare mare. Chiar daca este numele Maicii Domnului acolo, invatatura respectiva nu este ortodoxa. Maica Domnului nu tradeaza Adevarul si nici pe Fiul ei.
Reply With Quote