View Single Post
  #7  
Vechi 17.02.2014, 20:13:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre lacomia pantecelui

Stati, fratilor, si nu va pierdeti la asa intrebare.
Chiar ieri am pus mana pe cartea Presfintitului Ieremia Zavoratul: "Retetar duhovnicesc sau Doctorie duhovniceasca adunata din lume".
Pot sa va spun ca m-a zdruncinat aceasta carte si mi-a dat totodata si doctoria de care are nevoie sufletul meu bolnav de pacate.
Printre altele se vorbeste despre o boala rea, sau cum ii spune Scararul, chinuitor rau: lacomia pântecelui. Ca despre asta discutam aici.

sophia: nu cred ca e vorba doar de cantitatea pe care avem voie sa o mancam, caci intr-o zi mancam mai mult si in alta mai putin; unul mananca pana se satura, iar altul se scoala de la masa inainte de a se satura.

Problema e mult mai ampla decat mi-am imaginat. Iata ce scrie:

"Sa intrebam pe acest vrajmas al nostru, sau , mai bine zis, pe incepatorul cel mai de capetenie al tuturor relelor noastre si pe pricinuitorul tututror patimilor, pe stapanitorul cel crunt al tutror muritorilor; sa-l intrebam: din ce se naste el si cine sunt urmasii lui si cine il nimiceste?

Spune-ne, o crunt stapanitor al tutror muritorilor, care cu pretul imbuibariii-ai cumparat pe toti pamantenii:
1. Din ce tara ai dobandit intrarea ta in noi?
2. Ce nasti dupa intrarea in noi?
3. Cum pleci de la noi?

"De ce ma acoperiti cu ocari, raspunde, de vreme ce-mi sunteti supusi?
1. Oare nu din fire sunt unit cu voi? Usa pe care intru este insusirea mancarurilor, si pricina stapanirii mele este obisnuinta, lipsa de durere a sufletului cea intarita prin trecerea vremii, si neaducerea aminte de moarte.
2. Care sunt vreti sa stiti, numele urmasilor mei? Daca-i voi numara, mai multi decat nisipul marii vor iesi la socoteala. Totusi ascultati cum se cheama copiii mei cei intâi-nascuti si iubiti:
1. Fiul meu cel intâi-nascut este obiceiul curvesc;
2. impietrirea inimii, care ia nastere din acesta;
3. somnul de prisos, din care vine o mare de ganduri necurate...

Iar fiicele mele sunt: lenevia, multa graire, obraznicia, glumele proaste, grairea in desert, grairea impotriva, taria de cerbice, indaratnicia, nesimtirea si robirea duhului.

Iar Dezradacinatorii mei sunt acestia:
- aducerea aminte de pacatele dinainte, care chiar daca se intrarmeaza asupra mea, totusi nu biruieste;
- aducerea-aminte de moarte vrajmaseste cu tarie impotriva mea, insa nu este om care sa ma poata nimici de tot prin propria putere.

Cel care are in sine Mângâietorul, pe Duhul Sfant, prin mijlocirea Lui se lupta cu mine - si Mângâietorul Acesta, fiind cerut de om, nu ma lasa sa-mi folosesc toata salbaticia".

Din acest raspuns al dracului lacomiei pântecelui vezi, frate, câta barbatie iti trebuie pentru biruinta asupra lui!

____________
P.S. Acum ca stim de unde vine lacomia si ce urmari catastrofale are pentru sufletul nostru, putem gasi singuri masura, in limitele careia sa ne putem feri de acest viciu atat de viclean si tiran, numit lacomia pântecelui.
Reply With Quote