View Single Post
  #1  
Vechi 20.03.2019, 05:35:07
ossn94 ossn94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2019
Mesaje: 1
Question Este valid botezul meu?

Dragi forumiști.

După ce am citit despre cum se face primirea ereticilor în Biserica Ortodoxă conform canoanelor, a început să mă macine un gând de îndoială dacă botezul meu este valid sau nu.

Dacă sunteți oameni bine voitori pe aici cu cunoștințe vaste în temă, și mă puteți lămuri, v-aș rămâne veșnic mulțumitor.

Locuiesc într-un oraș din Transilvania, spațiu geografic care mai demult a fost majoritar greco catolic pentru o perioadă de timp.

Am citit scrierile Bisericii despre revenirea Greco Catolicilor la Ortodoxie însă nu sunt prea convins de cele spuse acolo.

Nu contest faptul că anumite comunități s-au întors din proprie convingere la ortodoxie mulțumită acțiunilor de misiune întreprinse de unii slujitori ai Domnului, însă în urma unor scandaluri prin care a trecut Biserica Ortodoxă în ultimii ani, și a faptului că unii clerici au dosare ca și colaboratori ai securității sincer vă spun că mi-am cam pierdut încrederea în modul în care acționează aceștia.

Am impresia că majoritatea greco catolicilor au trecut forțat la ortodoxie, clericii doar semnând un act de unire cu Biserica Ortodoxă fiind constrânși de comuniști (prin asta nu vreaau atac ortodoxia).

Aici în zona aceasta bătrânii se roagă pe rozar au în casă tablouri cu "Sfântă Familie" mai ales pe la sate și per total au o gândire catolică.

Înțeleg că trecerea în masă a unui numar de oameni face imposibilă botezarea după tipic și realizarea hirotoniei la fiecare, însă în multe țări unde rușii sau alte jurisdicții ortodoxe fac misiune.. au mers cu grupuri mari de oameni și s-au botezat prin râuri sau în mare (dacă căutați pe YouTube găsiți).

Ideea e că eu cred că preotul care m-a botezat a aderat la ortodoxie doar prin semnătură și atât... ceea ce mă face să mă îndoiesc de validitatea preoției lui... În acest caz chiar dacă eu am fost botezat corect prin trei afundări în Biserica Ortodoxă, oare botezul meu este valabil dacă a fost făcut de un fost cleric greco catolic trecut la ortodoxie doar prin semnătură? Dânsul e bătrân și pensionat... acum mi-e și rușine să îl deranjez cu astfel de teme...
Reply With Quote