View Single Post
  #175  
Vechi 11.05.2010, 14:14:01
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Oricum am ramas cu amar in suflet ca un inalt prelat nu pierde ocazia a intepa un parinte in situatia mea pentru simplul motiv ca sint catolic. Nu cred ca in fata lui Dumnezeu pentru a fi mintuiti se cere sa fi Ortodox sau Catolic sau de alta religie. Dumnezeu dupa umila mea parere va mintui pe cei care au iubit aproapele prin FAPTE si indiferent de religie. Eu cred ca si un Budist care a facut numai bine in viata paminteana, Dumnezeu il va mintui. Pentru ca la Dumnezeu eu personal nu cred ca exista religii. NU Dumnezeu a facut Ortodoxi sau Catolici sau celelate religii. Totul e facut de ambitia si orgoliul uman. Eu am crescut in religia catolica, insa nu cred ca e conditia esentiala ca sa ma mintuiesc. E clar ca fiul meu acolo unde este nu e vazut ca o persoana care vrea sa se calugareasca, ci e vazut ca un convertit de la catolicism, ca un trofeu. Impreia asta mi-a dat-o prelatul cu care am discutat.
Daca acest concept l-ai spus si episcopului, nu e de mirare ca nu a fost bine primit. E DEPARTEde a fi in duhul ortodoxiei si al Sfintilor Parinti.

Citat:
Intr-un final am aflat ca fiul meu se afla undeva la Timisoara. De la arhiepiscopia Timisoarei mi s-a reprosat in primul rind de ce nu-mi caut fiul "la Biserica Catolica", iar dupa cca 3 zile mi s-a confermat ca e la ei. Nu stiu exact unde dar cel putin stiu zona unde se afla.
Copii in ziua de azi nu mai stiu ce vor. Intr-o postare anterioara il numea pe Mitr Corneanu eretic, si acum se duce la o manastire pastorita de el.... Tinerii din ziua de azi.....
E ciudat ca antonio avea (si are) o gandire destul de ,,extremista" pentru un fost catolic.
Reply With Quote