View Single Post
  #2  
Vechi 03.10.2016, 13:54:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

5. Să laude numele Domnului, că El a zis și s-au făcut, El a poruncit și s-au zidit.
6. Pusu-le-ai pe ele în veac și în veacul veacului; lege le-a pus și nu o vor trece.
Ps. 148

"Smotruiala" din biserica in zi de sarbatoare, poate fi asemanata usor cu... cele de demult: iata, ucenicii Tai nu-si spala mainile! Iata, culeg spice in zi de sabat! Cel care-L are pe Dumnezeu in inima, va sti mereu ce-i pacat si ce nu-i, ce-i ingaduit si ce nu-i. Pentru ca nimic nu-i mai presus de constiinta de sine in iubirea de Dumnezeu. Nu ne pune nimeni de buna credinta sa facem lucruri care supara pe Dumnezeu. Dar daca dupa slujba de Inviere, este important sa ramana cativa credinciosi sa rearanjeze covoarele si sa pregateasca biserica pentru Invierea a doua, nu inseamna ca incalca vreo porunca, ci ca se ingrijesc pentru ca cele bune si de folos sa poata ajunge la sufletul fiecarui credincios.
Cat despre celelalte, chiar daca acum pare sa aiba o mai mare amploare, ele au existat dintotdeuna, avand in vedere invitatia la "cina" si scuzele celor 3 (simturi)... mi-am luat boi, mi-am luat nevasta, mi-am luat pamant. Cel cercetat, va vedea amenintarea nuielusii, iar daca se face ca nu intelege, o va simti pe propria piele... Iar daca in ratacirea si mandria lui, mai rau isi va impietri inima, sters va fi din Cartea Vietii. Pentru ca omul, oricata putere i s-ar da pe pamant, tot nu va putea sa inlocuiasca "Legea lui Dumnezeu", pentru care a facut fagaduiala ca nimeni n-o va trece!!!

4. Dar vă spun vouă, prietenii Mei: Nu vă temeți de cei care ucid trupul și după aceasta n-au ce să mai facă.
5. Vă voi arăta însă de cine să vă temeți: Temeți-vă de acela care, după ce a ucis, are putere să arunce în gheena; da, vă zic vouă, de acela să vă temeți.
6. Nu se vând oare cinci vrăbii cu doi bani? Și nici una dintre ele nu este uitată înaintea lui Dumnezeu.
7. Ci și perii capului vostru, toți sunt numărați. Nu vă temeți; voi sunteți mai de preț decât multe vrăbii.
(...)
32. Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția.
Ev. dupa Luca. Cap. 12
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote