View Single Post
  #13  
Vechi 06.05.2009, 23:53:00
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu niciodata nu am inteles treaba asta. Pentru ce tin oamenii mortis sa ia masa in familie? Hai, de Craciun, de Pasti, mai inteleg. Dar eu sunt obisnuit sa iau masa in liniste. La mine in familie nu se vorbeste la masa. Daca mananc singur sau cu ai mei este exact acelasi lucru.

Masa este un act "administrativ", de mentenanta, este ceva necesar, este satisfacerea unei nevoi. Nu e nimic sfant in asta, asa cum nu e nimic sfant in faptul ca ma duc la toaleta.

Bineinteles, mereu vor exista falsii nostalgici, cei care vor deplange ruperea morometiana a painii de catre capul familiei, ritualul care inconjoara cina sau pranzul la tara, fara sa inteleaga ca astea nu sunt niste valori ce se pierd, ci pur si simplu un comportament asociat societatii patriarhale rurale, unde lucrurile trebuie sa stea intr-un anume fel ca totul sa mearga struna. Asta presupune ca toata familia sa stea in acelasi timp la masa din cauza agendei zilnice plina de indeletniciri in gospodarie, a resurselor disponibile etc. La tara nu erau microunde ca sa reincalzeazca mamaliga, asa ca toata lumea trebuia sa manance in acelasi timp daca doreau mancarea calda.

La oras pur si simplu nu este posibil asa ceva, e un alt stil de viata. E absurd sa pretinzi sotului si sotiei cu programe diferite de munca sa rabde de foame pana sunt amandoi acasa, doar pentru a lua cina impreuna. Cine vrea poate face mici intalniri de familie chiar si la oras, poate iesi cu prietenii la un restaurant - si lumea chiar o face, sunt pline localurile de musterii. Sau stai acasa si comanzi o pizza ori te incumeti la o reteta pretentioasa.

In concluzie, busola de la tara nu e totuna cu aia de la oras, iar lucrurile sunt numai bine asa cum sunt acum.

Cu regret iti spun ca tu nu vei intelege (cel putin momentan)femeia.. , femeia poate sa nu manance uneori toata ziua numai la gandul ca ii asterne frumos masa sotului ei unde v-a lua cina cu el si nu numai ...ea cauta sa fie armonie si pace in familie...uneori in unele familii chiar binecuvantate imi place sa cred este educata in acest sens ,ea nu vede violenta ,vorba urata si dezgust la masa....DAR asa cum spunea si windorin este pe cale de disparitie acest fenomen ...mare pacat ! nu puteam decat sa speram ca totusi lumea v-a fi mai buna.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote