View Single Post
  #5  
Vechi 31.08.2009, 23:58:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul

1. Dumnezeu(daca exista) de ce nu se mai arata? Unde sunt minunile si proorocii?
2. Daca intradevar exista, de ce un Dn'zeu descris a fi atat de iubitor permite atata durere si suferinta?
3. Crestinismul a aparut si s-a dezvoltat in sangele altor religii? Oare nu e asta o dovada graitoare ca cineva(om) voia cu ardoare sa raspandeasca aceasta credinta? Oare nu ii era cuiva de folos?.
Este foarte bine lupoaico ca-ti pui asemenea intrebari! Orice OM are data de la Dumnezeu-creatorul nostru libertatea ABSOLUTA garantata prin credinta crestin-ORTODOXA de a intreba LIBER si a-si clarifica aceste dileme care intradevar nu au absolut nici o legatura cu teologhisirea lor la infinit.
Daca Teologia ar fi reusit in 2000 de ani sa raspunda la aceste intrbari, acum ar fi fost totul clar si tu impreuna cu multi alti tineri nu mai intrebai!

La 1 si 2 se poate afirma cu certitudine ca Dumnezeu NU ESTE JUDECATOR pe acest Pamint! pe aceasta Terra, asta este clar! El ne va judeca sau ne va EVALUA... cind vom trece in nefiinta si vom prezenta ceea ce am acumulat in timpul vietii insa NU AICI, ci asa cum scrie in Apocalipsa... acolo unde va fi un alt pamint si un alt cer!!! aici este cheia raspunsului la 2. Dumnezeu nu intervine cu nimic aici, altfel Hitler ,de exemplu sau Legionarii criminali sau Ceausescu ar fi ars AICI IN FATA NOASTRA in urma rugaciunilor fierbinti de izbavire de sub dominatia lor...si dupa cum vezi, asa ceva, nici pe departe nu se intimpla.

Dumnezeu care sigur exista, ne-a lamurit foarte clar de la inceputul Bibliei cind ne-a transmis prin gura Proorocilor ca viata pe Pamint VA FI GREA si chiar FOARTE GREA!
Asta este NATURA acestei realitati pe care am DORIT-o prin Adam si Eva atunci cind i-a mincat in fund si au gustat dintr-o realitate foarte senzuala si placuta
Atunci Dumnezeu, ZIS SI FACUT!
Asta va doriti. asta primiti!
Dumnezeu este iubitor insa nu cum am vrea noi. In dimensiunea noastra El este iubitor numai prin faptul ca ne ofera posibilitati si metode de a ajunge la desavirsire, dar in rest El nu poate sa schimbe cu nimic alegerea PE CARE AM FACUT-o prin Cei doi neastimparati!
El nu ofera aceeasi iubire oferita de ex de parinti sau de iubiti. Nu are treaba cu protectia si rasfatul tau!
El ne ofera ceva cu MUUULT mai de pret decit protectie la suferinta... El ne ofera calea catre desdavirsire si care duce direct, prin acumularile calitative si transformative ale fiintei noastre, la viata VESNICA, care este clar demonstrata de cei putini care au dobindit-o!(adica vom avea ceva cu care sa plecam pe lumea cealalta o "substanta" speciala! care ne prelungeste existenta fiintiala la nesfarsit in prezenta lui Dumnezeu)

3...? ce inseamna pentru tine "s-a dezvoltat in sangele altor religii"?...dupa care vom continua...
Reply With Quote