Subiect: Ce poate fi?
View Single Post
  #4  
Vechi 23.08.2006, 11:27:45
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Parerea mea este ca trebuie sa staruiti (asa ne invatza parintii duhovnicesti) dar totusi se pare ca e ceva bai in felul in care ati ales sa va rugati, va spun si din proprie experientza laica, deoarece am patit si eu de cateva ori cand incercam sa ma apropiu de Iisus, cautand sa fac o atmosfera specifica rugaciunii in locuintza sau prin alte locuri, aberand. Deci am patzit-o, cu aceleasi spaime si transpiratii, iar senzatia ca cineva te opreste poate fi, presupun, si de la sentimentul justificat ca nu ar trebui sa procedati asa, sentiment pe care probabil il neglijati... iar de la un calugar batran, nu-l amintesc, am citit de pe net ca trebuie sa te rogi cu atentie la cuvintele rugaciunii pe care o rostesti sau o citesti ca asa se invatza de regula in manastire... si nu-i de mirare ca etzi fi obosit si nu v-ati simtit prea bine caci mie mi se par grele rugaciunile simple darmite un acatist... care nici macar nu stiam ce reprezinta pana nu ati amintit d-voastra de asa ceva... desi am mai auzit...
Reply With Quote