View Single Post
  #636  
Vechi 15.02.2013, 22:53:32
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu exista dovezi ci doar vorbe si vorbe despre vorbe. Eu am urmarit mai demult o dezbatere intre Behe si Dembski pe de o parte si 3 evolutionisti de partea cealalta, se gaseste pe internet.Singurul lucru pe care il pot spune este ca cei 2 nu au talent de oratori deci strict in planul imaginii probabil ca au pierdut.
Sunt de acord cu tine si am scris si eu asta. Singurul mod in care putem intelege ceva este sa ne folosim logica...sau sa invatam vreo 20 de ani si sa ne luam un doctorat in biologie pe bune.
Daca pentru unii dintre noi, rostul acestor discutii pe forum este de a se ajunge la topicuri fara sfarsit, de a ne ajuta sa ne mai certam putin, de a vorbi despre orice: chiar daca nu avem un minimum necesar (obligatoriu) de cunostinte, fara sa stim ce vorbim, atunci, scopul a fost atins.
Dar nu e corect: lansand idei fara sens, bășcălind știinta – care buna sau rea, adevarata sau neadevarata, de actualitate sau depasita, este Stiinta de care ne folosim cu totii.

Haideti s-o dam la o parte. Deci: fara energie electrica, fara energie nucleara, fara TV, fara telefonie fixa sau mobila, fara computer, fara internet, fara transplant, fara medicamente, fara medicina, fara automobil, tramvai, avion, fara apa curenta, fara case, fara .... fara....

Nu cred ca ar fi rau; nu cred ca ar fi bine.

Succes si tot inainte!


Ne place sau nu, ne avantajeaza sau nu, ne jigneste sau nu, dupa pacatul originar omul devenit altceva; nu mai este omul creat de Dumnezeu, Marele Creator al tuturor celor vazute si nevazute:

<<La o conferinta, primeam bilete. Si-mi zice unul ca el are un pacat mic. Dar eu cunosc un pacat si mai mic decat al lui. Adam n-a facut altceva, decat a muscat dintr-un mar. N-a fost impotriva lui Dumnezeu, nu s-a indoit de existenta puterii divine, dar n-a ascultat. Si a rasturnat cerul si pamantul. Nu exista pacat mic! A trebuit sa vina Hristos sa salveze fiinta omeneasca. Si ne-a adus mai mult decat ne-a pierdut Adam! Ne-a dat putinta de a ne indumnezei. Noi, niste fiinte in dimensiunea in care suntem, avem puteri divine! Avem o animalitate in noi si unde inceteaza animalitatea incepe omul. Pana cand, va intrebati, dam voie animalului astuia din noi sa lucreze?”>> (Parintele Arsenie Papacioc - Ati auzit de iad, dar nu-l cunoasteti)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...eti-68411.html
(10 Iunie 2010, Sursa: Ziarul Lumina)



Perspectiva sustinerii unui doctorat in biologie (pentru a va da posibilitatea sa deslusiti tainele bilogiei etc.), exprimata de dvs. nu trebuie sa fie datatoare de spaime si angoasa existentiala. In zilele noastre, cand Plagiatul este aproape o profesiune de credinta mai ales (si mai mediatizat) in randul politicienilor de Romania, de Germania de Ungaria si nu numai, cu sau fara caderi de capete, obtinerea unui titlu stiintific de Doctor nu pare sa fie o incercare fara sorti de reusita. Daca aveti bani, succes. Acum e timpul.

Last edited by Nastya; 15.02.2013 at 22:55:56.
Reply With Quote