Subiect: Fiul risipitor
View Single Post
  #16  
Vechi 01.03.2013, 14:33:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Azi s-a publicat pe site "Fratele fiului risipitor". http://www.crestinortodox.ro/sarbato...or-135476.html

Asta dupa mine nu-i invidie pe relatia tatalui cu celalalt frate, ci e dezamagirea de a nu fi iubit, e o constatare extrem de dureroasa a relatiei sale cu propriul parinte. Reprosul "mie niciodată nu mi-ai dat un ied, ca să mă veselesc cu prietenii mei. Dar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu desfrânatele, ai înjunghiat pentru el vițelul cel îngrășat" imi denota dezamagire, constatarea sa ca el nu e iubit de tata, oricat de bun ar fi, orice ar face.
Poate ca nu este invidie, insa, din pricina unui mod mai lumesc de a privi lucrurile, nu se poate articula la taina "invierii" fratelui. Sa nu uitam ca tatal ii spune acestuia despre fiul risipitor, "mort a fost si a inviat". Apoi, lui i-a ramas gandul tot la iedul pe care l-ar fi putut manca cu prietenii.

Fratele cel mare, este rupt intrucatva de intregul context, din moment ce este nevoie ca tatal sa-i reaminteasca faptul ca toate ale sale, sunt si ale lui.
Reply With Quote