View Single Post
  #150  
Vechi 23.05.2014, 01:26:24
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Am citit doar ultima pagina a topicului, desi poate cand o sa am timp o sa citesc mai mult, pot aduce anumite informatii in legatura cu reiki sau "vindecare". In fine, am citit totusi pe ultima pagina o discutie cum ca, crestinismul ar fi singura solutie de mantuire.

As vrea sa punctez ceva ceea ce cred ca este foarte important. Hristos nu afirma ca nu mai sunt alte cai inafara de Ortodoxie pentru mantuire, nici Sfintii Parinti nu afirma ca nu mai sunt alte cai. Dar, Sfintii Parinti spun ca Ortodoxia e ce-a mai simpla metoda de a te mantui, mai exact, sa faci parte din sanul Bisericii, sa te impartasesti si sa te spovedesti regulat si nu in ultimul rand sa inveti din scrierile Sfintilor Parinti, in concluzie, sa primesti ajutor asa cum numai Biserica Ortodoxa ti-l poate da. Spun asta nu pentru ca ar mai fi si alte religii care te-ar putea mantui, in nici un caz, toate religiile sunt facute de oameni, cel mai probabil cu "ajutorul" demonilor.

Nu stim cum lucreaza Dumnezeu, unii se pot mantui prin milostenie de exemplu. Deci, ce vreau eu sa spun e ca este posibil si ca cei care nu au gasit insasi Ortodoxia sa traiasca Ortodoxia si sa se poata mantui, pentru ca Ortodoxia e firea omului. Ce au ortodocsii in plus fata de cei care nu au gasit Ortodoxia? .... ajutorul

In final as vrea sa punctez, sa precizam cuvantul "Ortodoxie" atunci cand vorbim despre Ortodoxie. Catolicii inteleg prin Crestinism, catolicism. Protestantii inteleg prin Crestinism, protestantism. Ortodocsii inteleg prin Crestinism, Ortodoxia. Ceea ce vreau eu sa spun e ca intre aceste "Crestinisme" e diferenta de la cer la pamant. Ortodoxia este insasi firea si naturaletea omului, e imposibil ca cineva sa o poata schimba, pentru ca sunt razele unui adevar absolut care dainuie vesnic in om... pe cand celalalte chiar daca mai au o farama de adevar in ele, se pot modifica dupa bunul plac al societatii.
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
Reply With Quote