View Single Post
  #12  
Vechi 07.06.2015, 11:03:50
alina_ghita alina_ghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2015
Mesaje: 15
Implicit orice joc, orice atitudine a oamenilor maturi poate influenta atitudinea copiilor

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Domnule cmihai, jocul e doar un joc, creionul se mișcă, atunci când se mișcă, adică în majoritatea cazurilor, din motive perfect naturale; pentru că stă într-un echilibru foarte precar.

Dar dacă acum copilul suferă de coșmaruri, mi-e teamă acest lucru vi se datorează exclusiv.



Deci, copii se jucau un joc... După aceea apăreți D-vs. și începeți să le explicați că jocul nu e joc, că Charlie nu e doar un nume dintr-un joc, ci un diavol, că ei l-au chemat pe diavol, că e posibil să se întâmple lucruri foarte rele ("le-am explicat ce se poate întâmpla") etc. etc. Am dreptate până aici ? I-ați băgat în cap copilului - dumneavoastră, nu "diavolul" Charlie, că acel creion se mișcă din cauze demonice.



Urmarea firească a acțiunilor dumneavoastră.



Adică, să persistați în conduita Dvs., de a convinge copilul că spaimele sale se datorează diavolului.



Îmi cer și eu scuze, dar joc periculos este ceea ce faceți D-vs. cu mintea copilului.


Buna ziua,

Orice atitudine a oamenilor maturi poate influenta negativ sau pozitiv mintea si atitudinea copiilor, deci atentie cum va ,,jucati,, cu mintea copiilor dumneavoastra.
Reply With Quote