View Single Post
  #5  
Vechi 09.01.2007, 15:24:38
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt. Clausemi

Sa-ti zic ceva din experienta mea personala: Am ramas uimit,si nu o data,de raspunsurile primite de la duhovnicul meu(calugar)referitoare la framantarile mele legate de relatia mea cu prietena.S-ar putea ca, pentru oamenii casatoriti sa fie nevoie de duhovnic mirean,dar eu nu cred asta deocamdata.Duhovnicul te indruma la un preot mirean atunci cand intrebarea pusa este prea intima si numai cel mirean(cu o experienta asemanatoare- de om ce are o relatie intima cu o femeie[sotia sa]) iti poate da raspunsul cel mai bun pentru tine.
Cat despre "sa nu amesteci viata si trairea lui cu a ta...",asta nu prea e normal si nici posibil,intrucat fiecare este cu viata lui,iar duhovnicul stie/ar trebui sa stie asta.Duhovnicul este pentru fiul sau duhovnicesc Preot,Parinte,Frate si Prieten.
Despre rugaciuni:Sf. Ap. Pavel spune "Rugati-va neincetat",asa ca fiecare credincios e dator sa se roage cat/cum poate si nu este obligat de nici un duhovnic sa participe l toate slujbele,fie el mirean sau calugar.Duhovnicul nu-ti incalca liberul arbitru si nici nu te forteaza in vreun fel,caci nici Dumnezeu nu forteza pe nimeni,iar el(duhovnicul)incearca sa faca cele ale Domnului,sa INDRUME pe om pe calea cea dreapta,a relatiei continue cu Dumnezeu.
Cu "dreapta socoteala este cea mai mare...chiar si decat iubirea" nu sunt de acord.In Ortodoxie,in general,se vorbeste mai mult despre masura/totul cu masura,iar despre dreapta socotela vorbesc cei ce sunt imbunatatiti.Dar niciunul din cei imbunatatiti nu afirma ca dreapta socoteala ar fi mai mare decat iubirea,ci din contra.
Reply With Quote