View Single Post
  #29  
Vechi 08.08.2009, 12:56:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sa revenim la subiect:

Mie inca nu mi-este asa clar.
Zaharia enumerat aici cateva situatii in care se poate schimba duhovnicul. Nu stiu de unde sunt.
Ma gandesc insa ca mai exista o situatie:
Daca nu esti potrivit cu duhovnicul.
Se spune ca intre ucenic si duhovnic trebuie sa existe o legatura speciala.
Acum unii spun ca iti da Dumnezeu duhovnic potrivit, sau il gasesti pur si simplu.
Dar de unde stii ca este potrivit? Abia dupa o vreme poti sti daca se realizeaza comunicarea, daca te ajuta, daca te potrivesti cu el.
Si la un psihoterapeut exista mai intai cateva sedinte de cunoastere, apropiere, in care cei doi (dar mai ales pacientul) vede daca se poate apropia, deschide si comunica, daca aceste este omul potrivit sa-l ajute.
Exista oameni si oameni, duhovnici si duhovnici. Unul este mai sever, altul mai bland. Unul mai repezit, altul mai rabdator, unul are mai multa nevoie in timp ce duhovnicul nu prea are timp sau rabdare, altul nu-i trebuie decat doua vorbe. Un duhovnic (ex. par. Cleopa) este mai dur, vorbeste mai violent si zgaltie omul si in felul asta nu poate fi potrivit cu un om mai sensibil si cu traume sufletesti, dar poate o fi mai bun pentru un om mai tare din fire si mai mai putin vulnerabil, mai dur si el din fire si care chiar trebuie zgaltait. Altul se apropie mai cu blandete, cu rabdare, il ia mai usor, ii explica etc.
Nici profesorii, nici terapeutii si nici macar parintii biologici nu pot sa se poarte cu toti copiii la fel. Fiecare copil trebuie luat dupa fire, temperament, nevoi, etc. Nu tipi la unul sensibil, pe care in acest fel l-ai si inchis la suflet si l-ai traumatizat din prima, si il mangai pe unul care ti se urca in cap si face numai rele.
La fel si un duhovnic trebuie sa fie potrivit, sa se poarte cu ucenicul in functie de acesta.
Si atunci daca nu sunt potriviti, daca unul din ei, sau de multe ori amandoi sufera, sau nu se inteleg, sau exista incompatibilitati, trebuie schimbat.
Acolo unde este posibil, unde sunt multi preoti, biserici, manastiri (daca unii vor neaparat duhovnic calugar), se poate schimba.
Acolo unde nu este decat unul singur, este f.greu.

Eu cred ca se poate si chiar trebuie schimbat duhovnicul, pentru ca relatia sa functioneze cu adevarat, sa dai peste omul potrivit.
Daca voi sustineti altceva, inseamna ca n-am inteles eu ce inseamna duhovnic.
Reply With Quote