View Single Post
  #12  
Vechi 20.01.2011, 18:24:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dupa parerea mea Sf.Scriptura se citeste in orice zi,daca vrei si in fiecare zi.O poti citi cu o rugaciune de credinta inaintea citirii si daca vrei si dupa.Biblia trebuie citita cu credinta,cu sete duhovniceasca si cu liniste sufleteasca.Nu mai trebuie alte lucruri de facut cand citesti Sf.Scriptura.
Uite aici un articol cu niste recomandari:




În acest articol vreau să prezint câteva sfaturi practice și utile pentru citirea textului biblic care vor prinde bine cititorului când va studia Biblia singur singur sau în grup și când va predica de la amvon.

1. Alege să citești cu voce tare

Oricând am această posibilitate, aleg să citesc Biblia cu voce tare și dacă trebuie, ca să nu deranjez pe cei din jur, merg în altă cameră. De ce fac aceasta? Pentru că astfel memorez mai bine Cuvântul lui Dumnezeu și exclud citirea fugitivă ca să nu scap detaliile importante. Tot odată, îmi păstrez și îmi dezvolt o dicție bună ca și predicator.

2. Nu te grăbi la citire

În toate lucrurile „graba strică treaba”, cum spune proverbul popular, dar la citirea în grabă Cuvântului lui Dumnezeu ajungi să treci cu vederea multe detalii importante. De altfel, toate detaliile din Cuvântul lui Dumnezeu sunt extrem de importante. Am văzut cum uneori, unii oameni, mai ales copii, vor să impresioneze pe cei maturi și încep să citească atât de repede încât la fiecare două-trei cuvinte se împiedică, trebuie să facă o pauză și să repete fraza, sau să o ia de la început. În rezultatul unei astfel de citiri nu înțelege multe nici cel ce citește și nici ascultătorii.

3. Nu nesocoti intonația

Mai ales în grupurile mici de studiu biblic, am văzut cum uneori până și unii lideri nesocotesc intonația la citirea textului biblic. Prin felul acesta de citire se transmite un mesaj greșit către ascultători prin are se lasă de înțeles că nu este atât de important Cuvântul lui Dumnezeu. Nu uitați că acesta este Cuvântul lui Dumnezeu și trebuie transmis ca din partea lui Dumnezeu și înaintea Lui.

În prima epistolă, Apostolul Pavel i-a scris ucenicului său Timotei astfel:

Până voi veni, ia seama bine la citire, la îndemnare și la învățătura pe care o dai altora. (1 Timotei 4:13)

Iar lui Tit, un alt ucenic al său și slujitor în Evanghelie, Apostolul i-a scris:

Iar în învățătură, dă dovadă de curăție, de vrednicie, de vorbire sănătoasă și fără cusur, ca potrivnicul să rămână de rușine și să nu poată să spună nimic rău de noi. (Tit 2:7-8)



moldovacrestina.ro
Preot Vasile Filat
Reply With Quote