View Single Post
  #12  
Vechi 10.02.2011, 21:08:14
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In ultima vreme imi pun mereu intrebarea cum anume putem transmite altora (copiilor si adolescentilor mai ales) credinta, si in general, orice lucru bun.
Credf ca putem transmite numai ceea ce 'ne face sa traim' pe noi, si atunci cand ii iubim, cand nu ii vedem ca pe niste persoane exterioare si indiferente. Cand ii ascultam si ne intereseaza cine sunt, ce simt, ce gandesc, chiar daca sunt departe de tot de ceea ce consideram noi bun.

Am observat ca cel mai bine prinde cuvantul spus cu dragoste, din experienta proprie. De obicei, tinerii te simt daca nu faci nimic din ce spui. Si, in cazul asta, cuvantul nu are putere, nu prinde, nu convinge, nu ajunge in inima.

Am citit despre Hristos ca ii invata pe oameni ca unul care are putere, iar nu cum îi învățau cărturarii lor. Iar Apostolilor Sai le-a spus: veți lua putere, venind Duhul Sfânt peste voi, și Îmi veți fi Mie martori în Ierusalim și în toată Iudeea și în Samaria și până la marginea pământului.

Apoi, Apostolii, cu mare putere mărturiseau despre învierea Domnului Iisus Hristos și mare har era peste ei toți.

Ei erau plini de Duh Sfant, pentru ca doar plini de Duhul Il puteau marturisi pe Hristos. Nu isi pregateau discursurile cu grija, pentru ca au ascultat indemnul lui Hristos: nu vă îngrijiți cum sau ce veți vorbi, căci se va da vouă în ceasul acela ce să vorbiți.


Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De vreme ce unii doar stiu sa povesteasca, fiind prea putin pt. mintuire, altii stiu sa vietuiasca si este destul pt. a mai si vorbi !
Foarte bine spus! Ma gandesc ca Apostolii lui Hristos si toti Sfintii n-au fost povestitori, ci marturisitori, martori ai lui Hristos. Acolo-i teologie adevarata.

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Trebuie să recunoaștem că în ziua de azi, nu mai merge să fii doar teolog cu sufletul, trebuie să și studiezi teologia (nu neapărat la facultate, ci în general).
Este mare nevoie de viata autentica in Hristos. Oamenii se vor satura de teologii de repetitie, fara cuvinte vii.

Un calugar se minuna de faptul ca Sfantul Siluan avea multi vizitatori savanti: Ma tot intreb ce cauta la el. Am tot timpul impresia ca nu citeste nimic. Si a primit un raspuns plin de adevar: Nu citeste nimic, dar face totul, in vreme ce altii citesc mult, dar nu fac nimic.


Last edited by George.m; 10.02.2011 at 21:10:31.
Reply With Quote