View Single Post
  #361  
Vechi 18.09.2017, 14:09:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
In rugăciune se cere binecuvântarea casei, iar "sfințirea" s-a strecurat din inerție în Moliftelnic (dacă ești atent apare o singură dată în rugăciune). E greu să pricepi ce spune părintele Pruteanu, iar citatul dat de Cristian îl ingnori. Ești liber să crezi ce vrei, dar scutește-mă de veșnica ta mantră pe post de argument. Cine nu împărtășește ideile tale fixe este ecumenist cu idei protestante.
Daca nu ai citit articolul, chiar parintele Pruteanu spune ca si preotul spune ca se sfinteste casa in slujba si ca si in Molitfelnic scrie tot asa, dar parintele vrea sa le schimbe, ca stie domnia sa mai bine cum trebuie spus. Am aratat in mesajul meu ca aceasta diferentiere, pe are o face paritnele Pruteanu (si adeptii sai) exista doar la catolici, nu exista in ortodoxie. Explicatiile date de parintele Pruteanu sunt complet eronate, face confuzie intre "sfant" si "sfintit", spune inca de la inceput ca doar Domnul este Sfant. Din cate inteleg, spre deosebire de ceea ce spui tu, considera nici ca apa nu este sfintita. Totul din cauza confuziei intre "sfant' si "sfintit".
Stropirea cu apa sfintita sfinteste si casa, din cate imi dau seama o binecuvantare ar insemna doar o rugaciune a preotului, exact acele rugaciune pe care le invoci, de exemplu "Binecuvanteaza Doamne aceasta casa in numele Sfintei Treimi". Fara sa fie si stropita cu apa sfintita (si cu ulei sfintit, cand se face prima data).
Reply With Quote