View Single Post
  #370  
Vechi 18.09.2017, 22:03:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca nu ai citit articolul, chiar parintele Pruteanu spune ca si preotul spune ca se sfinteste casa in slujba si ca si in Molitfelnic scrie tot asa, dar parintele vrea sa le schimbe, ca stie domnia sa mai bine cum trebuie spus..
Nu spune ce vrei tu să insinuezi, spune clar că o casă se binecuvintează prin stropirea cu apă sfințită.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am aratat in mesajul meu ca aceasta diferentiere, pe are o face paritnele Pruteanu (si adeptii sai) exista doar la catolici, nu exista in ortodoxie.
......
Trebuie sa faca totul dupa cum ii spune logica, nu dupa cum spune Biserica.
Biserică nu înseamnă doar BOR. Părintele Pruteanu, bine documentat (și argumentează orice idee), merge pe istoria Bisericii și pe ceea ce a văzut/practicat în Sfântul Munte, nu după ureche sau logică. Spre deosebire de noi, în Sf. Munte la Sf. Liturghie monahii/mirenii stau în picioare și nu în genunchi pentru că există canoane în acest sens, când preotul cădește fac o simplă plecăciune în semn de mulțumire și nu fac zeci de cruci s.a.m.d.

https://www.youtube.com/watch?v=NZ-oRR_xfaE&t=34m00s

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Explicatiile date de parintele Pruteanu sunt complet eronate, face confuzie intre "sfant" si "sfintit", spune inca de la inceput ca doar Domnul este Sfant. Din cate inteleg, spre deosebire de ceea ce spui tu, considera nici ca apa nu este sfintita. Totul din cauza
confuziei intre "sfant' si "sfintit".
E prea greu să pricepi tu ce a vrut să spună, mai citește o dată. Fenomenal la ce concluzie ai putu ajunge. Ți-am dat varianta în rusă și iarăși a folosit google translate? :))
Reply With Quote