View Single Post
  #28  
Vechi 22.05.2016, 21:08:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Intr-adevar...:)
P.S. De ce, totusi, "brusca"? Are vreun talc anume aceasta bruschete? Se vrea inrudit cu "insight"?...
Frate Aphil!
De ce e brusca intoarcerea?
Fiindca crezi ca esti pe un drum bun, si la un moment dat vezi ca nu e asa.Talcul e, ca uneori Dumnezeu iti scoate omul care iti spune anumite lucruri la momentul oportun, sau cum erra primul exemplu cel cu omul care nu avea picioare, e suficient sa il vezi ,nu trebuie sa iti spuna nimic, si iti schimbi dintr-o data felul de a gandi.
Cele mai marri schimbari le-am facut in viata, asa dintr-o data.Nu am amanat mult,sau unele le-am facut impins de la spate ,m-a dus viata inainte,"m-a impins".

Tin minte de devenirea cu adevarat in crestin a lui Thor Heyerdal undeva in mijlocul oceanului stand de vorrba cu un amiral in Marina engleza,tot asa a fost o devenire in crestin in timp foarte scurt.Sper sa nu uit sa revin cu povestirea despre Thor Heyerdal.

Ex FlorinOltean75 poti sa vorbesti cu el pe unul din topicuri mult si bine , fara sa il convingi.Cred ca nici 2000 de ani nu ar ajunge sa il lamuresti.Dar il "inconjori" dintr-o data cu ceva, in acelasi timp simplu,, si in acelasi timp foarte greu(pentru el care s-a departat merrgand catre budism, de acea cel rau il ispiteste sa nu faca asa), ii spui: "Pune-te sub ascultarea unui Om al lui Dumnezeu,pune-te sub ascultarea unui preot." Si atunci sansa lui ar fi ca Dumnezeu sa ii schimbe inima si sa asculte de indemnul asta.
Este o chemare "pe pamant", o chemare la realitate.Sa ajute Dumnezeu ca el sa accepte aceasta provocare.O vreme apoi sa taca pe Forumuri, ca sa gandesca la toate ce ii va spune omul lui Dumnezeu,si apoi tot asa, cred, ca va fii,...daca va fi... o intoarcere brusca.

Da cred ca cel mai bine "paradigma" s-ar inrudi cu "insight"(intelegere,buna cunoastere) ma rog in felul cum il intelesesem eu din cartea lui Stephen Covey.Dar cum am spus DEX-ul m-a facut a realizez ca titlul topicului ar fi mai bine numit: "Schimbarea brusca de atitudine"
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote