View Single Post
  #29  
Vechi 23.05.2016, 02:04:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incerc sa inteleg la ce te referi, de fapt, in acest topic. Pricep cate ceva, altele imi scapa mereu, poate ca nici tu nu esti foarte lamurit cu ce vrei de fapt sa comunici si cauti o cale de exprimare, manat de un fel de intuitie sau de vreun impuls inca neclar....:)
Foarte bine, daca e ceva care vrea sa fie formulat si exprimat catre semeni - sa fie!
Pana se mai limpezesc apele, as vrea sa te intreb cateva lucruri:

1) De ce folosesti DEx-ul cand abordezi chestiuni atat de speciale precum paradigma (si chiar atitudine)? Sunt termeni consacrati, cu universuri semantice in spate, cu o istorie lunga si bogata, care nu pot fi ignorate printr-o simpla denumire ci, dimpotriva, abia atunci se urnesc. Nivelul cunostintelor din dictionare este, de obicei, unul elementar, cu rol de introducere si de minima orientare. Putem spera sa aprofundam o problema, mai ales una sufleteasca, avind ca unealta dictionarul? Ce poti afla de acolo decat o definitie, doua si o bruma de informatii conexe? In schimb, sunt atatea carti bune, sunt atatia oameni care au depasit nivelul introductiv al Dex-ului - de ce nu dialoghezi cu astfel de resurse?
Experientele sufletesti semnificative pentru un suflet nu prea incap in patul lui Procust al dictionarelor...:)

2) Probabil cand ai deschis topicul ai avut un scop, ai urmarit o tinta. Care ar fi? Intreb, intrucat nu reusesc sa intrezaresc finalitatea topicului. O clipa m-am gandit ca am putea sa dialogam despre procesul pocaintei, despre metanoia dar am sesizat ca accentuezi bruschetea fenomenului respectiv - lucru care ma face sa cred ca nu de schimbarea mintii ai dori sa vorbim ci despre altceva... Despre ce?

3) Unii vorbesc despre o "trezire" spirituala. La asta incerci sa te referi? Daca da, in ciuda caracterului aparent spontan al fenomenului de trezire, cred ca mai degraba e vorba tot despre un proces/travaliu, cu diverse etape si nenumarate fenomene specifice care se petrec de-a lungul anilor, al intregii vieti...

4) Poate ca e vorba despre desteptarea credintei in om sub atingerea harului? Sau despre contactul pe care il ia mintea, la un moment dat, cu propria inima?

5) Sau poate e vorba despre gestul de a da jos niste ochelari mai jerpeliti pentru a incerca, o clipa, niste lunete mai speciale, asa... Fireste ca vezi o lume noua, nu?....:)

Orice ar fi, m-as bucura sa mai dai curs impulsului de a exprima cate ceva.
Toate cele bune!
Reply With Quote