View Single Post
  #34  
Vechi 22.03.2010, 22:42:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Anca, Mihnea Dragomir nu a sustinut ca binele se va putea distinge intotdeauna de rau, cu usurinta.

Citez: "Creștinul distinge mereu binele de rău. Îl ajută Biserica să facă această distincție și pentru asta avem Biblia, Sf Tradiție, Liturgica și Magisteriul."

Adu-ti aminte ce ne-a promis Isus, prin Petru. Biserica nu se va insela. Nici cea Catolica, nici cea Ortodoxa. Nici chiar cele protestante.

Imi cer scuze, dar atitudinea aceasta, "noi avem deja raspunsurile la intrebarile pe care voi nici nu vi le puneti" este gresita... Sunt convins ca nu este si atitudinea Bisericii Ortodoxe. In plus, daca ortodocsii au deja toate raspunsurile, nu inteleg de ce-i mai preocupa problema vicleniei anticristului.

In plus fata de ortodocsi avem foarte multe lucruri, la fel cum si acestia au foarte multe in lucruri in plus fata de noi. Sfinti, muzica sacra, icoane, Fatima, muntele Athos, Rozariul, rugaciunea lui Hristos, etc.etc. etc.

Desi imensa majoritate a acestor lucruri nu sunt esentiale sau chiar necesare pentru mantuire, ramane faptul ca ele reprezinta comori de spiritualitate ale Bisericii, care apartin de drept tuturor crestinilor. Tocmai de aceea este atat de tragica schisma.

Pace.
Repet: nu am scris ca sa va intristez in vreun fel. Intentia era de a va arata ca noi, ortodocsii avem niste proorocii, care ne pregatesc pentru marea stramtoare, care va fi, in vremea antihristului.
Poate gresesca, dar asa mi se pare mie: ca in vreme ce ortodoxul se framanta, cum sa faca fata incercarilor grele in legatura cu venireaantihristului, catolicii isi indreapta privirea direct spre venirea a doua a Domnului, privind cumva peste timpul confruntarii cu viclenia lui Antihrist. Ori se stie cat de greu le va fi atunci crestinilor...
Acum stiti de aceste proorocii. Daca aveti interes, le puteti cauta si citi.

Last edited by Miha-anca; 22.03.2010 at 22:44:45.
Reply With Quote