Subiect: Va cer un sfat
View Single Post
  #10  
Vechi 11.07.2011, 02:44:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai daca tu esti sigur ca n-ai gresit, de ce mai intrebi daca sa-ti ceri iertare sau nu? Esti robotel? Vrei sa-ti ceri iertare CA ASA TREBUIE, CA ASA SE FACE, CA ASA E BINE??? Cand iti ceri iertare cuiva, nu o faci mimetic ci din inima !De ce sa-ti ceri iertare daca tu crezi ca n-ai gresit? Mai mult, te mai si superi ca trebuie sa-ti ceri iertare, dupa ce chiar tu propui asta!:-))

Acum stai sa-ti spun cum vad eu lucrurile. Daca iti apare vreun musafir "nepoftit" la o ora aiurita ( de exemplu atat de matinal ca te gaseste dormind), il primesti in casa ta cu bratele deschise chiar daca esti in pijama, amabil, chiar daca nu vezi bine de somn si il inviti sa serveasca o cafea cu tine, chiar daca tu aveai chef s-o bei peste 2 ore. Si apoi stati de vorba sa vezi ce probleme are de te-a scos la inviorare asa de dimineata. Daca problema lui era o plictiseala cronica si a venit sa vada ce mai faci si ce culoare are pijamaua ta, ii spui frumos, sa nu te mai trezeasca in socuri altadata si il rogi sa iti dea un telefon inainte, sa te speli si tu pe ochi.:-) Daca omul avea intradevar o problema, nici sa nu-i mai pomenesti de ora matinala la care a venit. Cel putin asa e la noi in Ardeal..:-)
Intr-adevar asa este in Ardeal :))

Parerea mea este ca nici nu-i chiar atat de important cine a avut dreptate si cine nu, ci important este faptul ca unul a plecat suparat iar celalat si-a pierdut pacea din cauza supararii primului. Asa ca singurul remediu este sa isi ceara iertare chiar si nevinovat sa fie, nu ceva complicat ci simplu de genul: "imi pare rau ca te-am facut sa pleci suparat de la mine".
Reply With Quote