View Single Post
  #13  
Vechi 09.01.2013, 21:43:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Raspunsul nu e deloc discriminatoriu, iar citatul din carte este, dupa parerea mea, pur intelectual.

Domnul nostru a vorbit in pilde dintr-un motiv evident: pentru a intelege pildele este nevoie sa lasam deoparte mandria noastra personala si sa ne lasam ghidati de Domnul nostru. Cand vom face asta DOmnul nostru ne va deschide mintea, inima, ochii. DIn momentul in care Adam si Eva au gustat din fructul oprit ei si toti urmasii lor au fost inselati de diavol ca ar fi capabili sa inteleaga diferenta dintre bine si rau. In realitate nu suntem capabili. Prin gestul de a-L ruga pe Domnul nostru sa ne conduca, El ne va invata tot ceea ce avem nevoie pentru mantuire, inclusiv sa intelegem parabolele. Din acest motiv nu intelegeau iudeii parabolele: ideea lor despre Mantuitor era deja formata si nu doreau sa accepte vointa Domnului; nefiind cu totul si cu totul deschisi la vointa Domnului, nu aveau nici cum sa inteleaga parabolele.


P.S. Nu am inteles niciodata goana oamenilor de a-i asculta conferintele lui Plesu. Mie mi se par lipsite de valoare duhovniceasca (l-am auzit la TV, nu am fost la conferintele lui).
Și eu cred că scrierile lui Andrei Pleșu, chiar în domeniul "teologic", nu au căldura scrierilor unor sfinți părinți, dar asta nu înseamnă că sunt lipsite de valoare, chiar și duhovnicească. Părintele nostru ne-a recomandat să citim atât "Parabolele lui Iisus" cât și "Despre îngeri". Evident că autorul are stilul său propriu, "mai intelectual".
Eu mă bucur la ideea că anumiți oameni, admiratori ai scriitorului, ar putea deveni interesați de religie citind aceste cărți.
Reply With Quote