Subiect: Parenting
View Single Post
  #28  
Vechi 21.09.2015, 18:05:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Oops! A fost banat Ioan Cezar?
Vroiam sa spun ca nu sunt de acord cu metodele Corinushei si ale Mariei.
Am scris si la discutia de pe umaintare unde Maria spunea de copil ca trebuie lasat cum vrea si nu impune reguli si etc.

Marturisesc ca sunt socata de ceea ce citesc pe internet si imi dau seama ca s-a schimbat mult lumea si nu mai sunt sanse sa mai fie vreodata copii si oameni bine educati si manierati. Acum este moda sa lasam copiii de capul lor.

Am citit ca parintii nu se mai ating de copii, ca vezi doamne capata probleme psihice. Au voie sa faca orice.
Am vazut copii (si adulti) care nu stiu sa tina tacamurile in mana. Nu stiu sa manance. Am vazut in restaurant, pe viu. Nu i-a invatat nimeni. Probabil nici pe parinti...
Sunt derutati si nu stiu ce sa faca in viata, ce profesie sa aleaga.
De la 10-12 ani se preocupa de prieten, sex, par vopsit, piercing, tatuaj,
haine nu stiu de care, smarturi etc.
Dar oare cand invata?

Sunt rasfatati de nu se poate si fac ce vor.

Si nici parintii nu au clar cred ce vor cu copiii.

Eu nu sunt fan gradinita, cresa si cum se mai cheama azi. Dar stiu ca unii copii (nu toti), au nevoie de anturaj, chiar de reguli care se invata si la gradinita.
Nu inteleg de ce daca ai posibilitate si mai ales ti se ofera, sa nu lasi copilul cu bunicii. Si ce e aia sa nu faca ce nu vor parintii? Inseamna ca ei au fost la randul lor parinti rai, sau cum?
Si asa in ziua de azi bunicii sunt ca si inexistenti, pentru ca lucreaza pana tarziu sau nu se ocupa deloc.
Mi se pare ca trebuie sa fie si ei implicati.
Exista si bunici care nu se baga si isi vad de viata si pensia lor si este pacat.
Eu cand vad oameni care nu se desprind de serviciu sa iasa la pensie sa vada si de nepoti si alte cele in viata, nu-i inteleg.

Si revenind imi este greu sa inteleg parintii din ziua de azi.
Activitati si sporturi, dar cand au timp frate? Cand isi fac lectiile?
Copii care nu stiu decat sa faca sport si nu pot altfel. Nu stiu ce sa faca altceva. Cand se joaca si ei cu alti copii, cand sunt copii?
Dar pe de alta parte ce spuneam mai sus de la 10-12 ani. Nu stiu anumite reguli, maniere, nu stiu ce drum vor in viata.
Eu nu aveam timp de alte lucruri, aveam atata de invatat. Si stiam din clasele primare ca trebuie sa invat suplimentar daca vreau o profesie, o facultate. Si stiam ca exista un program de odihna pentru toata lumea si ca nu trebuie sa fac galagie, sau sa vorbesc tare prin mijloace de transport.
Azi toti tipa in celulare, urla muzici peste tot.
Copii derutati si parinti derutati.

Si ii vezi ca au probleme ca nu sunt parinti cool! Daca interzic ceva, sau impun o regula.
Pai daca asa sunt invatati copiii de mici, fara reguli, nu mai ai ce sa le faci.

Stiu si vad, ceea ce ne-au invatat parintii pe noi, alte generatii, nu mai exista, nu mai sunt bune. Si este trist. Foarte trist.

Si nu mai sunt copii. Asta este cel mai grav. Nu mai sunt copii. Sunt prea maturi, mai ales la exterior (imbracaminte, par, aparaturi, etc.).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote