View Single Post
  #30  
Vechi 10.08.2016, 03:32:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
...

Deci materia Tainei este iubirea, iar facerea de prunci e o chestiune secundara...
Spune-i duhovnicului despre aceste doua noi "inovatii" revolutionare, cum ca iubirea e materie(admit daca vrei cu tot dinadinsul s-o torsionezi din iubire trupeasca, trup, tarana, materie...) si ca taina crestina a cununiei are efecte secundare, dar numeste-i-le.

28. Așadar, bărbații sunt datori să-și iubească femeile ca pe înseși trupurile lor. Cel ce-și iubește femeia pe sine se iubește. (Efeseni5,28)
Ma bucur ca vorbesti frumos despre iubirea ta.

Celelalte (pe care nu le-am mai citat) sunt dorinte, frumoase, ce-i drept, dar nu-s argumente.

Citat:
Oitza ratacita nu te-a numit niciodata columbofil. Daca te-ai simtit in vreun fel tine strict de tine si de perceptia ta.

Si nu ca nu inteleg ci nu accept ideea ca doi oameni casatoriti nu sunt o familie. Ce ma sfatuiesti sa fac Demetrius pana o sa mi se nasca copilul? sa-mi trimit sotul la parintii lui, ca doar ei sunt familia lui, iar eu sa stau cu parintii mei? Sa-l chem pt a forma o familie doar dupa aparitia micutului? Dar dupa ce ne vor creste copiii si vor pleca fiecare pe drumul lor sa-i fac si sotului bagajele, nu?

Ce sunt doi oameni casatoriti daca nu o familie? Poarta acelasi nume, mananca din aceiasi ciorba la aceiasi masa, se roaga in acelasi loc poate din aceleasi carti de rugaciune, impart acelasi pat, impart aceleasi probleme si impartasesc aceleasi bucurii...ce sunt ei? camarazi, colegi, co-locatari, vecini?
Imi cer scuze, nu te-am acuzat, ci am facut o gluma din faptul ca ai spus ca 'am scapat porumbelul', caci columbofil inseamna crescator de porumbei.
https://dexonline.ro/definitie/columbofil

Pe de alta parte, fii linistita si pregatita sa devi mamica, iubeste-l pe sotul tau ca-n prima zi, sau mai mult, si considera ca familia voastra se va completa in curand.
Doamne ajuta-ti!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.08.2016 at 02:35:50.
Reply With Quote