View Single Post
  #3  
Vechi 10.12.2017, 16:02:12
DenisaV DenisaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2017
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Machiajul, după mine, nu intră sub incidența îngrijirii trupului, mai ales că îmbătrânește pielea. Eu nu îl consider necesar altfel decât pe scenă sau în aparițiile tv (unde, nemachiat fiind, pari mort). Bine, fie, depinde și de cât de puternice sunt reflectoarele pe scenă. Presupun că tu te referi la viața de toate zilele. La fel știu și eu, că e păcat, dar sunt și preoți care nu-l interzic întru totul (am vorbit și cu alte fete). Eu nu folosesc. Și nici părul nu mi l-am vopsit, însă cel mai probabil o voi face când am să încărunțesc.

Pataloni. Mda... port. Mai ales acum, când e frig. Dar la biserică am grijă să merg mereu în fustă (mereu însemnând de câteva luni încoace, înainte intram și purtând pataloni și având capul descoperit; acum, nu). Plus că, la sport, nu cred că se duce vreo fată în fustă (scoatem din discuție tenisul).

Bijuterii... am avut o perioadă, în primii mei ani de mers la biserică, în care am renunțat la toate zorzoanele. Nu erau chiar bijuterii, câte un pandantiv colorat asortat bluzei (eram în gimnaiu) și brățări împletite, colorate. Am renunțat, zic, tocmai pentru că știam și eu că e păcat să te gătești. Apoi, a început mama să-mi cumpere inele și au ajuns să-mi placă și mie (cele de argint). În decursul anilor, din liceu începând, am ajuns să adun cercei (cei mai mulți sunt cadou). Deci, da, eu port, însă nu mă vezi împopoțonată strident. Și nu am ajuns în stadiul de a fi devenit pătimașă, pot oricând renunța la ele fără să m-apuce plânsul. Am avut de câteva ori și gândul de a renunța cu totul la pantaloni, în fuste/rochii mă simt firească (deși le detestam în copilărie), dar iarna e totuși rece...

Ce te sfătuiesc eu e să ai în toate moderație (buna măsură) și cuviință. Apoi, mai contează și gândul pe care-l pui. Că poate una care se machiază nu-și propune să frângă inimi (eufemism), în vreme ce o alta, deși cu fața curată, țintește să tragă bărbații în păcat. Să nu uităm că toate (și hainele, și machiajul, și accesoriile) sunt forme, noi le umplem de conținut. Iar Dumnezeu la inima omului caută.
Multumesc mult de raspuns. Si eu ma gandeam tot la masura... nu as vrea sa imi aplic machiaje stridente care sa trezeasca pofte, nu vreau sa stric casnicii sau sa fiu admirata, ci vreau sa par placuta ochiului, sa fie ceva simplu aproape nici sa nu se vada ca e machiaj. Si referitor la bijuterii, lucurile sa fie la fel. Doar ceca finut si elegant... insa am preferat sa pun intrebarea asta intrucat de multe ori facem pacate fara sa stim ca acestea sunt de fapt pacate.
Reply With Quote