View Single Post
  #2  
Vechi 04.12.2008, 13:27:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate/soro vezi mata asta inseamna ca poti pricepe intelesurile la ce au zis Sfintii Parinti la cele sapte sindoade ecumenice.
Iar aceasta nu e chiar asa usor.
Ca nu poti sa pricepi aceasta de nu iti descopera Duhul Sfant.
Normal ca Sfinte Sinoade o sa fie tot timpul caci aceasta este lucrarea Duhului Sfant care nu s-a oprit dupa cele sapte sinoade ci continua prin cei in care Duhul locuieste.
Adica prin cler si credinciosi.
Cum zice Sfantul Apostol Pavel in Epistola intai catre corinteni ,capitolul 8,versetul 2:
"Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască. "
Este foarte interesant acel capitol caci tot zic unii ca nu ai voie sa mananci decat ce cumperi de la crestini-ortodocsi ca altfel te intinezi.
Si Sfantul Apostol Pavel arata ca nici din a manca din cele jertfite idolilor nu te intineaza caci idolul nimic nu este (normal se sfintesc de Duhul Sfant care vine rugat prin rugaciunea de se rosteste inainte de masa).
Dar spune sa nu se faca asa ceva adica mancarea din cele jertfite idolilor daca cumva sminteste pe vreun frate mai slab.

Dar ma intreb eu ca prostu oare mancarea intineaza sau lacomia?
Ca daca mananc cele cumparate de la crestini ortodocsi si m-am lacomit nu m-am intinat?
Si daca am mancat cele cumparate de la ne-crestini-ortodocsi dar cu rugaciune si cu multumire si fara lacomie m-am sfintit?
Reply With Quote