View Single Post
  #5  
Vechi 04.12.2008, 18:25:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Praxis, felicitari pentru postarea ta. Mi-a placut foarte mult, mai putin partea cu acei clerici care, in opinia ta, fac rau Bisericii. Eu nu cred acest lucru. Cred ca, mai curand, noi nu reusim sa intelegem corect faptele unor clerici. Desigur, pot fi corecte si aprecierile tale dar, cel putin in ce ma priveste, nu ma pot pronunta pentru ca, in mod cert, nu cunosc lucrurile in adancul lor. Daca tu ai aceasta posibilitate e cu totul altceva. Admitand ca ai avea dreptate, treba noastra este sa ne rugam pentru ei fiind ca sunt pusi, acolo unde sunt, prin voia Domnului nostru Iisus Hristos, iar a fi impotriva lor ar insemna, pe de o parte sa nu-i ajutam prin rugaciune sa se indrepte, iar pe de alta parte, sa fim impotriva vointei lui Dumnezeu, ceea ce este grav. Revenind la ansamnblul discursului tau, repet, mi-a placut si, dintre toate cele frumoase spuse acolo, imi ingadui sa evidentiez partea referitoare la simplitatea credintei deoarece, in opinia mea, credinta simpla, cea din tot sufletul, ferita de explicatii rationale, de argumente stiintifice, de "clarificari" logice, de justificari etc. este credinta vie. Ei bine, aceasta este arma cu care trebuie sa luptam impotriva raului, aceasta reprezinta scutul nostru de aparare in fata vicleniilor vatamatoare de suflete, aceasta este calea pe care mergand avem speranta sa ajungem la Dumnezeu.
SIMPLITATEA CREDINTEI ... of Doamne, daca am putea sa fim simpli in credinta, daca ne-am debarasa de tentatia despicarii firului in patru, daca am sti sa sorbim cu nesat din adevarul invataturilor lui Dumnezeu fara sa ne preocupe de ce este pusa virgula dupa un anumit cuvant sau ce semnificatie are numarul nu stiu carui verset, daca nu ne-ar preocupa ce vom raspunde viclenilor care ar incerca sa ne rataceasca pentru ca am sti ca Duhul Sfant ne-ar da cuvintele potrivite, daca ... E atat de usor si totusi ...
Reply With Quote