View Single Post
  #13  
Vechi 26.03.2010, 19:20:48
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Tu ai dreptate.

Inchistata cateodata nu inseamna un defect. Tocmai pentru ca BO a pastrat netainsa si nemodificata Sf. Traditie, riturile, slujbele, si toate riturile. Da. Poate ca gasim modernitate in Biserica Catolica. Gasim si scaune si banci, dar gasim si gay si muieri pe post de popa, si acceptarea evolutionismul si so on... Modernitate. Eu cred ca e nevoie de anume puncte de vedere schimbate in legea timpurilor, insa nu e nevoie sa schimbi subiectul asupra caruia ai acele puncte de vedere. Subiectul e invariabil. Daca nu ar fi, atunci credinta cea dreapta s-ar metamorfoza si schimba tot timpul.

Simt si eu ca e un anume dezinteres fata de enoriasi. Eu ii vad pe adventistii aia cat de extaziati sunt si cat se subiect, pe catolici cat de populari sunt, musulmanii cat de zelosi si neabatuti sunt. Parerea mea e ca in timpurile astea noi (moderne), in ortoxie s-au pastrat unele lucruri neschimbate de 2 milenii. Insa s-a cam pierdut dragostea frateasca intre enoriasi, intre preot si enoriasi, bucuria aceea care s-a racit. Dar asta nu i s-ar imputa bisericii; cred ca mai mult s-ar imputa oamenilor. Unii dintre ei ce e drept, care vin la biserica sa compare hainele, simt putina invidie cand vad ca altii au dat mai multi bani decat ei la cutia aia, barfesc pe altii ce najpa sunt, sau altii ca "de unde a putut da 50 de lei, atat de mult?" Prostii din astea.

Restul, nemodernizarea, dezinteresul, se datoreaza si lipsei banilor. Cum dam 1 leu la cutie, pac, biserica devine o institutie ce tine in control masele de oameni si se imbogateste profitand de credinta lor. Cand nu dam, atunci de ce biserica asta nu se implica odata sa rezolve caldura iarna sau sa repare acoperisul sau sa puna scaune? Intelegeti unde bat?

Oamenii sunt problema... Oamenii alcatuiesc Biserica... Totul se duce de rapa. Dar sa nu fiu prea pesimist. Sper sa dea Domnul sa posteze unul optimist si bucuros dupa mine.

Sunt contra scaunelor in biserica. Sunt cateva pe margine, care sunt pentru batrani si bolnavi. Ajunge.
Da-mi voie sa zic,ca nu orice modernizare sau utilitate introdusa este a satanei. Altfel,de ce a permis dumnezeu ca omul sa zboare in luna, si sa n ramana la stadiul pesterii ???
de ce nu e si masina a satanei, si sa trebuiasca sa folosim calul, un animal bland si simpatic???
Reply With Quote