View Single Post
  #102  
Vechi 13.09.2012, 01:03:36
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Imi pare rau ca te-ai intristat.

Din scrisorile lui Valeriu Gafencu catre surorile lui:
"Tare mult doresc să nu vă gândiți la căsătoria voastră, absolut deloc. Cu cine mă voi mărita? Cum va fi el? Cine va fi el? Etc. Sunt gânduri inutile, fără sens, deșarte. Aceste preocupări arată că în sufletul vostru încă nu s-a stabilit certitudinea adâncă a adevărului. Să aveți o singură grijă. Sufletul. Să trăiți curat, în frica lui Dumnezeu. Să iubiți pe Hristos, să vă dăruiți toată ființa Lui, printr-o trăire curată, în rugăciune.

În ceea ce privește căsătoria: O, să n-aveți nici o grijă, dar absolut nici o grijă, căci se găsesc atâtea suflete dornice de a întâlni suflete curate de fecioare, pentru a se uni cu ele și a zidi un cămin creștin fericit.
Dacă voi ați înțelege acest adevăr pe care vi-l mărturisesc, v-ați convinge mai târziu, că dragostea de Dumnezeu este Esențialul, v-ați convinge de adevărul spus de Mântuitorul : “Căutați Împărăția Cerurilor, și toate celelalte vi se vor adăuga vouă."



Nu are rost sa iti bati capul gandindu-te ca vrei sa te mariti, cum ar fi sa te mariti etc...
Nu cred ca este bine sa ceri lucruri fara de folos.
Iar daca iti este de folos, iti da Dumnezeu!

Vrei sa stii cum esti sa fii maritata? Nu este usor. Nici in cele mai grozave familii pe care le cunosc nu curge lapte si miere. Iar uneori este chiar foarte greu. Pot umple pagini intregi cu casnicii esuate numai din cercul meu de cunostinte! Azi mai am doar o prietena casatorita.. sau doua (dar barbatul o inseala si ea traieste cu asta). Restul fie nu au reusit sa se marite, fie au divortat.
Inteleg dezamagirea ta.. Lumea este destul de hidoasa, aceasta este realitatea. Lasa lucrurile sa curga.. Nu le forta, ca poti da de probleme.
De ex. stiai ca circa o treime din femeile din Romania sufera din cauza violentei domestice (verbala, fizica, presiune pt intretinere relatii sexuale)? Vei spune ca tu cauti barbat credincios. Raspunsul meu este: cam saizeci procente din populatie considera violenta domestica justificata.. Asta cu aspectul -barbatii vor femei atractive- este (prin comparatie) o problema minora.


Gandeste-te la lucrurile pe care le poti face azi. Si fa-le. Daca ai familie, s-a terminat cu timpul. Rolul de sotie si mama chiar ocupa tot timpul..
Nu te mai gandi la ce nu ai.
Observa si bucura-te de ceea ce ai si de ceea ce poti face.

Va multumesc pentru cuvantul de incurajare. Nu m-am grabit a ma marita, caci poate pana acum eram si divortata daca faceam pasul cu cine nu trebuie, cat despre violenta domestica nu sunt genul care sa stea sa incaseze. Dar va dati seama ca nici nu pot sa plec de la premiza unui divort. Oricum voi lua o pauza pentru un timp. Am in plan sa ma implic in ceva actiuni pentru cateva luni de acum incolo. Dumnezeu sa-mi dea zile, putere si harnicie.
Fraza "Cautati Imparatia cerurilor si toate acestea vi se vor adauga voua!" foarte reala pentru cine mai stie sa caute. Nici nu mai stiu, nici nu mai pot. Sunt mult prea lenesa sa o mai fac si mult prea necredincioasa. Cat despre intristare sa nu va para rau, caci este crucea pe care o duc de copila, o cruce cu care m-am obisnuit si se pare ca nu ma pot (sau nu vreau) debarasa de ea. Veselia si bucuria sunt doar oaspeti care trec destul de rar pe aici. Toate bune.
Reply With Quote