View Single Post
  #103  
Vechi 13.09.2012, 01:46:01
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Verisoara mea a fost casatorita multi ani cu un baiat care nu o respecta deloc, numai eu stiu cita violenta verbala si fizica a putut indura pina intr-o zi cind a hotarit ca nu poate merge mai departe. I-au trebuit apoi vreo opt ani sa-si recapete increderea in sine si in ceilalti. Si pt ca era singura si nu stia ce sa faca cu viata ei s-a rugat la Maica Domnului sa o ajute. Parintele duhovnic a indemnat-o sa citeasca Paraclisul Maicii Domnului timp de 40 de zile in fata icoanei , in biserica .Si in a 40-a zi , fiind in genunchi in fata icoanei, l-a intilnit pe viitorul sot care venise "din intimplare " in acea biserica si tocmai se inchina si el la icoana Maicii Domnului. Cind si-au intilnit privirile ,pt prima oara, au stiut cumva, au simtit ca sunt facuti unul pt celalalt. S-au casatorit ,la inceput le-a fost mai greu , acum sunt ca fratii, este atita pace intre ei, se inteleg din priviri, aproape ca nici nu mai este nevoie sa-si vorbeasca, sunt tare frumosi. Casnicii frumoase exista si acum ! Eu, spre exemplu , nu as putea sa ma indragostesc de cineva doar pt ca arata bine si ca mine sunt convinsa ca sunt foarte multi. Cred ca atunci cind apar asemenea probleme trebuie sa ne uitam atent in interiorul nostru ca nu cumva sa fim noi de vina. Citeam undeva ca nu trebuie sa asteptam sa fim iubiti ,ci sa iubim noi cu tot sufletul , sa avem sufletul deschis, mare, curat ,blind. Imposibil ca un asemenea suflet sa nu-si gasesca perechea, dragalasenia lui nu poate trece neobservata si iubind frumos nu poate sa nu fie iubit.Eu cred ca nu trebuie sa deznadajduiesti, nu trebuie sa-ti ucizi sufletul cu tristetea , cred ca trebuie sa inveti sa taci in interior ca sa auzi glasul lui Dumnezeu.Intotdeauna Dumnezeu ne este alaturi si ne vorbeste, noi suntem opaci. Frumusetea interioara lumineaza ochii si imblinzeste chipul. Asta sta in puterea ta, prin rugaciune si smerenie.
Reply With Quote