View Single Post
  #105  
Vechi 13.03.2013, 00:05:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Deobicei , discutiile pe acest forum sunt un soi de dialog al surzilor : un mut striga la un surd sa trimita un schiop sa alerge dupa un orb care ...

Multe , multe afirmatii facute in necunostiinta de cauza...
Am avut chiar surpriza sa vad aici un comentator in aceiasi ignoranta neoplazica ca si romanii care acum 5 ani , la un show TV, il propuneau ca fiind printre primii mari romani reprezentativi ai neamului , tocmai pe R. Wumbrandt , fara a cunoaste cine era defapt acesta, sau chiar mai mult , fara a fi citit " intoarcerea la Hristos " a lui Ioanolide si "Imn pt. crucea purtata" a lui V. Maxim, volume centrale, reprezentative pt. sfintii inchisorilor .
Puteti sa va documentati si in "Reducarea de la Aiud" a lui Andronescu Demostene pt. a va completa informatiile despre Valeriu Ananaia ca si din " Marturii...marturii, din iadul temnitelor comuniste" a lui Gh. Andreica.
Dar va va fi f. de folos sa il cititi pe D-tru. Bacu, pe D-tru. Bordeianu , volumul aparut anul trecut "Aiudule, Aiudule !" (un set de excelente interviuri cu 6 supravietuitori ai temnitelor), "Cronica unei sinucideri asistate" de Alin Muresan, lucrarile parintelui Moise de la Min. Oasa, "Cal troian intra muros" de D.Borsa, sau puteti participa anual la lucrarile simpozionului Istitutului de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc unde apar ca invitati martorii octogenari ai temitelor : uimitorul Take Rodas ,Petru Cojocaru, Nic. Purcarea, sau puteti chiar sa contactati diferite filiale judetene ale Asociatiei Fostilor detinuti politici si sa participati la lucrarile lor ca invitati , macar o data pe an , la inceput , cind se face bilantul anului anterior, etc.,
Dupa ce cititi aceste volume si incepeti sa faceti legatura intre evenimente si personaje puteti face cercetari in arhivele de net ale institutiilor publice unde gasiti fise de inchisoare si declaratii ale multor intemnitati din epoca sau puteti chiar merge direct la institutiile care au asemenea arhive .
Dar pt. a ajunge la acest nivel trebuie sa va arda dorul pasiunii fata de ceva, orice, legat de sfintii inchisorilor . Deoarece acestia va vor conduce inerent la Miscare .
Si cum am mai spus intr-un post anterior, cautati volumul "Procesul de la Nurnberg" si aflati daca Miscarea era declarata oficial, in anii epocii de catre regimurile democratice, ca fiind fascista !

Dar deja vorbim prea mult ! Cine voieste , are ce sa studieze slava Domnului , dupa care poate aparea pe forum si sa detalieze !

Altminteri am avut ocazia sa observ cum eruditii incompleti isi rup pina si petecele din fund !
Ori poate ca exgerez eu !?
Sau daca nu exgerez, poate insinuati ca trebuie aplicat manierismul riguros al vremii: "ba pa mata , ba ! Tu esti ala ba , care zici !"
In ziua de astazi nu ma mai mira nimic !

Deci am mai avut o discutie din care ne-am folosit duhovniceste cam pina la genunchiul broastei!
Este deja destul !
Sa ne odihnim ... ca este mai cu folos !


NB: 1. eu nu dau sfaturi nimanui , ca nu stiu ce este alea. Doar propun celor care au un ceva, o neliniste, un interes, o atractie , un foc.
2. Pt. ceilalti : un sincer somn usor !
3. Catalin2 , iarata-ma ca te consider intim si imi permit , dar eu observ ca nu stii multe ! Chestia cu Wumbrandt este doar una de care iti amintesc ! Dar sa sti ca de combatut , combati bine ! Nu te lasa ! Nu trebuie sa o crezi pe cuvint pe Miha-Anca , ci trebuie sa citesti ce am recomandat eu, vei avea surpriza sa vezi si cine i-a fost nasul si si cine a facut slujba botezului ... de-si-gur : da-ca vo-iesti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 13.03.2013 at 00:17:08.
Reply With Quote