View Single Post
  #232  
Vechi 26.05.2013, 21:29:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Deci, recurgem la Sola Scriptura ?
Unde dai, si unde crapa. Nici in Scriptura, nici in celelalte izvoare ale credintei mele (Predania, Liturgia, Magisteriul viu) nu am intalnit ideea ca Duhul Sfant orienteaza hotararile adunarilor din afara Bisericii.

Citat:
Apropo, au nu vorbeam despre adunările ateilor, ci despre un potențial ateu individual care, în mod paradoxal, am spus, s-ar întâmpla să facă voia Tatălui mai bine decât mine care spun "Doamne, Doamne".
Duhul Sfant poate opera asupra ateilor individuali sau paganilor ori acatolicilor individuali. Cand opereaza, El ii orienteaza spre Biserica. La Pentecoste, de exemplu, stim ca a orientat astfel ca la 3000 de oameni.

Altfel spus, cred ca Duhul Sfant opereaza diferit:
-asupra episcopilor Bisericii, cu precadere cand sunt reuniti in Conciliu Ecumenic, le insufla adevarul
-asupra celor situati "extra Eccesia", orientandu-i spre Biserica si Sacramentele ei.

Citat:
folosesc eticheta care se aproprie cel mai mult de spiritualitatea în care am fost crescut și în care mă regăsesc, fără însă ca acest lucru să echivaleze cu o acceptare a priori a tuturor ideilor pe care niște oameni le-au transpus în documente oficiale pretinzând că au girul necondiționat al lui Dumnezeu.
Stiti bine ca hotararile dogmatice infailibile cer adeziune "cu mintea si inima". A rejecta hotararile unui Conciliu Ecumenic, formulate in limbaj care arata fara dubiu ca sunt infailibile, e un lucru incompatibil cu apartenenta la Biserica. "Dar eu nu le rejectez! Eu ma indoiesc!" puteti spune. Aveti grija, viermele indoielii roade si este neadormit. Ne ispiteste neincetat. Nu-i dati curs. Amintiti-va de pacatul ancestral, in care ispitirea incepe cu "a spus, oare, Dumnezeu (...) ?" (Gen 3:1).

Citat:
Pe forumul catolic american există opțiunea de a-ți defini credința după cum dorești; acolo m-am auto-etichetat, mai riguros, spun eu, drept "cafeteria catholic".
Aha, am inteles. Sunteti legiune. Dar, ma tem ca exista un singur fel de a fi catolic.

Citat:
de exemplu, un Sfânt Nectarie de Aeghina a avut și instrucție, și înțelegere, și viață sfântă superioară alor mele; sau chiar alor dumneavoastră. Sunteți de acord ?
Se prea poate. Sunt departe de a fi terminat de citit vietile atator sfinti de seama din lumea catolica, incat nu am citit viata Sf. Nectarie de la Aegina. Si ? El credea ca Sinoadele Ecumenice nu sunt luminate de Duhul Sfant, ci doar au aceasta pretentie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote