Subiect: Mi-e rusine
View Single Post
  #22  
Vechi 14.11.2014, 15:33:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si mie mi-e rusine, cand intru pe Fb si toti prietenii ( fostii prieteni) dau cu huo in biserica...si implicit si in mine, care m-am declarat credincioasa, probabil m-ar scuipa daca m-ar vedea in fata...
Culmea e si nu inteleg de ce, daca as deveni si eu ateu, nu mi-ar fi frica de voi ( de credinciosi) asa cum imi este acum frica de atei ...
Pana la urma ma gandesc sa fac o declaratie publica si aici si acolo in care sa exprim ceea ce simt...
Daca ar castiga ateii, religia s-ar scoate inafara legii, bisericile s-ar darama sau s-ar transforma in altceva, in locuri de pierzanie ( carciumi, discoteci, cazinouri, etc), probabil multa lume s-ar lepada de Christos ( doar au facut-o si pe vremea comunistilor, nu?), si poate chiar ar continua sa frecventeze aceleasi locatii, sub noua destinatie ( fie pt a avea unde sa mearga, fie ca sa isi incerce norocul ( cu banii de acatist, putem pune un bilet la loto, tot hazard e :))); cei putini care ii vor ramane credinciosi, probabil vor fi siliti sa se intalneasca prin canale, dupa lasarea noptii, ca nelegiutii... probabil prietenii si poate chiar sotul se asteapta ca si eu sa ingros randurile celor care vor frecventa in continuare locasul cu noua destinatie, convinsi fiind ca eu caut acolo fie ceva ce nu am acasa, fie un noroc mare si nemeritat...adevarul e ca nu stiu sigur ce voi face, dar cel mai probabil voi ramane cu sufletul macar alaturi de cei care sevor intalni noapteain catacombe ( so help me God), chiar daca fizic nu voi putea fi acolo langa ei...iar in public ca sa evit orice conflict, voi zice si eu la fel ca ceilalti...
Voi ce ati face, in atare situatie???
Reply With Quote