View Single Post
  #141  
Vechi 12.05.2015, 21:41:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aline, mare parte din ceea ce arăți tu despre Barsaumas este adevărat. Însă, în apărarea lui, pot să spun că niciodată, nici chiar atunci când în accesele lui cele mai rele, de genul "să radem nuclear occidentul imperialist", nu am simțit în el o ură veritabilă, la adresa oamenilor; e clar că are (mă scuzi, Adriane) anumiți pitici la adresa unor idei sau instituții, dar este unul dintre puținii pe care l-am văzut să-și laude, sincer, "adversarii".

Și îi lipsește cu desăvârșire ipocrizia, ceea ce, prin comparație cu multe persoane pe care le cunosc, este o calitate imensă (pe forum și în viața de zi cu zi).
Multumesc, Mihai. Ce nu inteleg Alin si ceilalti este ca eu nu simt ura sau dispret la adresa institutilor, fie Stat sau Biserica, ci dezamagire si tristete. Alin, esti prea iute in reactii, astfel incat nu cumpanesti mai indelung.
Ok, pentru Alin, Admin si Cristiboss: promit sa nu mai atac sau exprim indoieli publice la adresa Bisericii sau continutului credintei. Si nu sunt lup moralist; pur si simplu ce simt, aia cred si ce cred, aia spun.
Catalin si Mihnea au dreptate in privinta ta, Aline; ai o propensiune in a judeca oameni care mimeaza, dar nu este, o stiu, caci am comunicat si ca prieteni, iti reamintesc, la telefon,ura sau dispret. Pur si si simplu, chiar nu pozez in eclesiosceptic, m-a durut sa spui asta. Eu chiar pun mai presus fiinta vie, omul real, deasupra conceptelor si credintelor. E astat de greu sa vezi asta; doar fiindca ti-am jignit credinta?!
Religiile si institutiile nu sunt fiinte calde si reale. Sunt produse ale mintii, spiritului si instinctului de organizare. Oamenii pot face lucruri uimitoare iubind sau urand, insa credintele, ideologiile si institutiile sunt entitati reci si care uneori ii devoreaza pe proprii lor devotati.
Bun, ma voi tine de cuvant.
Cataline si Oaie, scuzele mele.
Yasmina, daca te-am maniat, iti prezint scuzele mele profunde.
Si Aline, nu mai judeca: nu stii daca stiu multe sau putine. Poate stiu prea mult din ce nu trebuie, si asta m-a facut mort pentru orice sentiment religios.