View Single Post
  #142  
Vechi 12.05.2015, 21:44:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Nu am simtit" este subiectiv.
Altul poate simti altceva.
Păi tocmai de aia am scris așa. Că alfel scriam "nu este".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, atitudinea e paguboasa, pentru el in special - dar nu vrea sa priceapa.
Isi face pacate si pentru ce? Nimeni nu-l ia in serios sau il baga in seama, e oaia nimanui dar se crede tigru.

Si asta cu ipocrizia e o chestie subiectiva.
Nu cred ca suntem nici unul scutiti de ea, desi probabil ne place sa credem asta.

Sa-ti manifesti deschis ura fata de niste chestii (hai sa zicem chiar si pur verbal, ca nah, nu stim adevaratele sentimente) nu este semn de lipsa de ipocrizie ci mai degraba unul de lipsa de control.
De acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica stau si discuta doi si unul zice "Ionescu a facut ceva rau".
Si sare al treilea "ticalosul de Ionescu, sa-l strang de gat si nimic altceva, bestiia asta merita sa dispara" - asta nu e okai, categoric nu e semn de sinceritate si ti-ar trebui mult sa convingi pe cineva (si putin indoielnic sa reusesti) ca nu e nici ura.
Ba tocmai că e semn de sinceritate. Asta pe de o parte, iar pe de altă parte, după cum am mai spus, el nu se referă, în general, la persoane, ci la categorii. Și aici intrăm într-o discuție foarte complicată; și eu "urăsc", de pildă, anumite categorii, dar am prieteni foarte buni din categoriile respective, ba chiar reprezentativi pentru ele. Este un fel de paradox, știu.

În fine, eu zic să încheiem aici discuția, că poate omul citește și se simte ca un specimen disecat de doi pseudo-savanți.

P.S. Uite că aveam dreptate. Scuze, Adriane. Ia-o și tu mai ușurel cu ura, că până la urmă, și instituțiile tot din oameni sunt făcute. Și unii oameni sunt ok, iar alții nu sunt chiar așa nasoi cum par. Instituții pur malefice sunt, din fericire, relativ puține. SS-ul ar fi un exemplu, asociația producătorilor de manele un altul.

Ideea e că s-a ajuns prea departe cu atacurile la persoană și cel mai rău e că se acumulează foarte mult sânge-rău. E o spirală păguboasă pentru toată lumea.

Last edited by GMihai; 12.05.2015 at 21:48:13.