View Single Post
  #60  
Vechi 03.11.2016, 11:32:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Arată-mi erezia mea, necredinciosule.
Iuliu ! Numește-o, definește erezia !
Altfel, înapoia mea satană ! Că tu faci voia demonilor care sunt în tine și pe care-i arde viața în Hristos, care înseamnă foc.

Că Domnul meu și Dumnezeu meu îmi spune:
"cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face" - Ioan 14, 12.
Și spune:
"M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine." - Galateni 2, 20.
Și spune:
"Știu să fiu și smerit, știu să am și de prisos; în orice și în toate m-am învățat să fiu și sătul și flămând, și în belșug și în lipsă. Toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește." - Filipeni 4, 12-13.
Și spune:
2 Petru 1:
"3. Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit toate cele ce sunt spre viață și spre bună cucernicie, făcându-ne să cunoaștem pe Cel ce ne-a chemat prin slava Sa și prin puterea Sa,
4. Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.
5. Pentru aceasta, puneți și din partea voastră toată sârguința și adăugați la credința voastră: fapta bună, iar la fapta bună: cunoștința,
6. La cunoștință: înfrânarea; la înfrânare: răbdarea; la răbdare: evlavia;
7. La evlavie: iubirea frățească, iar la iubirea frățească: dragostea.
8. Căci dacă aceste lucruri sunt în voi și tot sporesc, ele nu vă vor lăsa nici trândavi, nici fără roade în cunoașterea Domnului nostru Iisus Hristos.
9. Iar cel ce nu are acestea este slab văzător și orb și a uitat de curățirea păcatelor lui de demult.
10. Pentru aceea, fraților, siliți-vă cu atât mai vârtos să faceți temeinică chemarea și alegerea voastră, căci, făcând acestea, nu veți greși niciodată.
11. Că așa vi se va da cu bogăție intrarea în veșnica împărăție a Domnului nostru și Mântuitorului Iisus Hristos.
12. Drept aceea, vă voi aminti pururea de acestea, cu toate că le știți și sunteți întăriți întru adevărul în care stați."


"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." - Matei 22, 29.
Din cauza rătăcirii, va cădea din Biserică, în ereziile romano-catolicismului, protestantismului, neo-protestantismului, ecumenismului și alte nebunii, pentru rătăcirea din neștiința Scripturii și nici a puterii lui Dumnezeu, mulți creștini, mulți ierahi, preoți și diaconi, au căzut, cad și vor mai cădea în aceste eresuri și altele noi care vor mai fi, cât timp se luptă Biserica cu ele.

Maica Domnului și toți Sfinții să-i ferească de căderi pe toți dreptslăvitorii creștini, cu sfintele lor rugăciuni.

Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
De ce Adrian? De ce nu Emilian? Igor, cred că majoritatea userilor serioși de pe forum ți-au spus că ai probleme. Nu crezi că ar fi cazul să ții cont de sfaturile lor?
Da, Adriane, vreau să am probleme.
Dacă toate-mi merg bine și roz, mă înspăimânt, înseamnă că nu-i bine cu mine spre mântuire.

Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept. - 1 Corinteni 3, 18.

Și mai ales:

Noi suntem nebuni pentru Hristos; - 1 Corinteni 4, 10.

E simplu, nu Adriane? Nu e deloc simplu. Când te doare, când plângi, când îți pasă, te tăvălești pe jos de durere pentru omenire, nu, nu e simplu deloc. Altfel, nu ești a lui Hristos. Nu ești al Bisericii.

Cu cât îți pasă mai mult, cu cât te doare mai tare, cu atât iubești mai mult, oamenii, pe Hristos, cu atât și Domnul te iubește mai tare.

10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!
11. Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
12. Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
13. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi.
14. Nu ca să vă rușinez vă scriu acestea, ci ca să vă dojenesc, ca pe niște copii ai mei iubiți.

1 Corinteni 4, 10-14.

Sunteți împietriți, iubiților.

Nu mai stați în împietrire, că e o stare demonică. Să nu vi se pară doar că vă rugați. Rugați-vă neîncetat. Asta-i rugăciunea...

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 11:41:34.
Reply With Quote