Subiect: Fecioria
View Single Post
  #59  
Vechi 23.04.2007, 20:37:00
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Daca ai cazut, te ridici si o iei de la capat cu lupta fara sa deznadajduiesti. Acum as vrea sa spun cateva cuvinte despre feciorie si intelesul ei dat de Mantuitorul. La popoarele pagane fecioria este una singura si anume cea trupeasca. Si la noi pe la sate am citit ca era un obicei cu purtatul cearsafului din noaptea nuntii spre dovedirea fecioriei. Eu nu am vazut asa ceva, doar am auzit. Dar Hristos a spus: Adevarat zic voua: De nu va veti întoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in imparatia cerurilor. Acum oare la ce se referea? Ca a ne intoarce cu anii e clar ca nu se mai poate. Deci nu la ani se refera, evident, ci la starea de "pruncie", adica de nevinovatie a tuturor copiilor. Si ce este aceasta daca nu o curatie a sufletului? Si mai avem pilda celor 10 fecioare, 5 intelepte si 5 nebune. Iata ca se complica lucrurile deja. Din pilda aflam ca cele 5 fecioare nebune nu s-au mantuit. Deci nu fecioria trupului duce neaparat la mantuire. Evident, caci sufletul poate fi incarcat cu multe pacate si patimi si necuratit. Si se intampla si astazi ca cei ce alearga dupa cate o fecioara dupa nunta sa-i ia durerea de cap de la multele neintelegeri, caci alegerea sa fie dupa virtutile bune ale sufletului iar nu dupa fecioria trupului numaidecat.
Deci mathly24, n-am citit toate postarile, poate gresesc, dar ce poate fi mai frumos decat o logodna curata pana la o vreme stabilita, si asa mai mare va fi bucuria amandurora sa va uniti mai tarziu vietile intr-o cununie binecuvantata de Dumnezeu? Iar in ce priveste prostia cu "potrivitul", asta lasa grija pentru necredinciosi. Normal ca la ei legatura trupeasca se numeste "sex", iar casnicia devine un fel de contract social cu clauze si despagubiri. Puneti-va voi doi credinta in Hristos cu toata inima si iubiti-va curat si nu purtati alte griji izvorate doar din necredinta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote