Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #156  
Vechi 26.05.2010, 12:29:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Situatiile care le-am intalnit erau asa:
- femeile care participa la fiecare slujba spun ca au inteles ca nu este indicat sa mearga la biserica in perioada respectiva si se conformeaza
- femei care merg destul de des la biserica dar le convine situatia ca din cand in cand sa mai ramana acasa
- femei care merg mai rar la biserica si spun ca nu au inteles de ce nu au voie, de aceea merg mai rar pentru ca considera biserica invechita si ca injosesc femeia
- femei care nu le intereseaza biserica dar tot se revolta spunand ca biserica injoseste femeia
Ba uite, ca ai intalnit pe forum si alt caz: femei care merg tot timpul la biserica cu bucurie, si care ar suferi daca ar trebui sa stea acasa in acele zile.
Eu nu as fi putut sa ma lipsesc de slujba si de impartasanie in perioada lauziei. Cum am putut; m-am dus la biserica, mult inaintea celor 40 de zile.
Si asta nu pentru ca as fi considerat ca 'am dreptul', ci pentru ca 'am nevoie' -mai mult ca de obicei chiar.
NB Am intrebat preotul si el a fost de acord. Nu vreau nici sa smintesc lumea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote