View Single Post
  #6  
Vechi 17.12.2022, 21:03:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentacarotopeni85 Vezi mesajul
Depinde si de harul pe care profesorul tau de religie l-a avut dar si de perioada in care ai facut religia.
Am avut vreo 3 profesori și 3 profesoare minim,(de aceștia îmi aduc aminte) au mai fost și suplinitori o perioadă scurtă, pe aceia nici nu-i mai rețin cum arătau, nici măcar ca fizionomie, știu doar vag, că au fost.

Nu e vorba de unul singur să fi zis că unul e superficial, au fost minim 6 stabili (măcar un an să fi predat. )
Singurul lucru pe care îl consider un câștig cert de la ora de religie e că prin clasa a 6-a am învățat Mărturisirea de Credință, Crezul, ne dădea test după auto-dictare câteva propoziții din Crez/ săptămână, nu tot deodată.

Ne-a mai dus odată la împărtășit pe cei care nu erau neoprotestanți, fiindcă am avut și neoprotestanți în clasă,dar acolo nu mi s-a părut ceva care să se fi prins de om precum s-a prins Crezul, fiindcă se făcea la normă și la grămadă.

Nu mi s-a făcut tâlcuirea Liturghiei în 12 ani, doar părți din ea, am avut un singur preot profesor de religie, el ne-a arătat cum se scot părticele la proscomidie, dar a fost totul scurt într-o oră, despre tâlcuirea liturghiei poți să vorbești minim un semestru, ca să poți să aprofundezi.

Am prins după anii 2000, nu prea mai erau preoți la catedră cum am citit că erau între 90-2000, au început să laicizeze funcția de profesor de religie, acum ne-a zis parohul că la unele școli au refuzat directorii și slujba de început de an, deci anul școlar nu mai începe cu acea slujbă minusculă ca durată de Te deum, sau cu o simplă rugăciune poate nici Te-deum nu mai e, în unele școli și licee din țară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.12.2022 at 21:06:06.
Reply With Quote