Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #88  
Vechi 31.07.2021, 23:07:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul

Asadar fiecare om este ispitit de satan, tot satan il indeamna la rau, satan e cel care ii aduce in cap ganduri rele. Intotdeauna satan imbraca minciuna in haine de adevar si asa o strecoara in mintea omului, indreptatindu-l pe om. Singura vina a omului este aceea ca nu cere ajutorul lui Dumnezeu sa il lumineze si sa ii dea puterea de a lupta cu toate acestea.

Ce părere aveți despre Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=15&cap=18


18. Iar Miheia a zis: "Ascultați așadar cuvântul Domnului: Am văzut pe Domnul șezând pe tronul Său și toată oștirea cerească stătea de-a dreapta și de-a stânga Lui.
19. Atunci Domnul a zis: "Cine din voi ar putea să ducă în ispită pe Ahab, regele lui Israel, ca să se ducă și să cadă în Ramotul din Galaad?" Și a răspuns unul una și altul alta.
20. Atunci a ieșit un duh și a stat înaintea feței Domnului și a zis: "Eu îl voi duce în ispită". Și a zis Domnul: "în ce chip?"
21. Acela a zis: "Mă duc și mă fac duh al minciunii în gurile tuturor proorocilor lui". Iar Domnul a zis: "Tu îl vei duce în ispită și ai să izbutești. Du-te și fă așa!

22. Și acum iată a slobozit Domnul pe duhul minciunii ca să intre în gurile acestor prooroci ai tăi. Dar Domnul n-a grăit de bine pentru tine".
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote