View Single Post
  #32  
Vechi 22.05.2011, 20:57:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Pai aveti dreptate, in sensul ca daca te casatoresti cu persoana nepotrivita se ajunge si la divort...

Imi spunea cineva ca, in ciuda unei alegeri gresite a partenerului/partenerei, daca cei doi sunt deja casatoriti, pot face in asa fel incat sa iasa un lucru bun din relatia lor.
Sa zicem ca nu se iubesc asa cum sotii ar trebui sa faca, se cearta, nu se inteleg...daca fiecare lasa de la el gandindu-se la voia Domnului de a fi in pace cu toti oamenii, pot convietui linistit.
cea mai buna relatie e cea in care fiecare isi stie locul,ca in ierarhia militara,si respecta fiecare regulamentul de ordine interioara din cadrul acelei familii !
fiecare trebuie sa-l respecte pe celalalt si sa-l ajute !
nu cred in egalitatea partenerilor,de aicea vine cearta,ca fiecare vrea apoi sa fie "mai egal" decat celalalt si intervine concurenta !

Foarte bine zice biblia si doctrina crestina, ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului, iar acesta sa o ingrijeasca ca pe el insusi !
orice alta situatie familiala, moderna,in care partenerii se lupta intre ei, cred ca duce la neintelegeri si esec !
Reply With Quote